Jestes tutaj:   Strona główna
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Ukraina światu - niezwykła wystawa archeologiczna w Warszawie Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce, Adam Lisiecki   
To najbogatsza wystawa w Muzeum Narodowym od czasów "Złota starożytnej Italii" z 1962 i "Złota scytyjskiego" z 1976 r. Pozwala poznać artystyczny i techniczny kunszt starożytnych rzemieślników z obszaru Ukrainy. doc program towarzyszacy wystawie

clipboard01Niezwykłym wydarzeniem będzie prezentacja glinianych modeli domków oraz obszernych (nawet do metra wysokości) i fantazyjnie zdobionych amfor kultury trypolskiej. Ludność utożsamiana z tą archeologiczną kulturą z przełomu epoki kamienia i brązu zamieszkiwała teren dzisiejszych Ukrainy, Mołdawii i Węgier.

"Uwagę widzów z pewnością będą przykuwać także wymyślne ozdoby i przedmioty codziennego użytku Kimmerów i Sarmatów, a przede wszystkim przebogate i różnorodneázłote klejnoty Scytów, Greków, Rzymian, wyroby złotnicze z Bizancjum i Rusi kijowskiej" - informują organizatorzy wystawy.

Wystawa "Ukraina światu" jest pierwszą prezentacją poza granicami Ukrainy czołowych dzieł pochodzących z prywatnej kolekcji dwóch ukraińskich mecenasów sztuki Sergieja Płatonowa i Sergieja Taruty. Jest ona określana jako "jeden z najbogatszych zbiorów dokumentujących archeologiczną przeszłośćákraju".

"Dzięki rozległości historycznej wizji, różnorodności i bogactwu eksponatów, wystawa stworzy wyjątkową okazję do poznania przeszłości kulturowej naszych sąsiadów do której także i Polacy w przeszłości starali się nawiązać, uznając za polskie i narodowe starożytne sarmackie korzenie" - podkreślają organizatorzy.

Wystawa "Ukraina Światu" będzie czynna do 29 czerwca br.

PAP - Nauka w Polsce, Adam Lisiecki

 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO