Jestes tutaj:   Strona główna
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Prace archeologiczne na terenie budowy Forum Muzyki we Wrocławiu Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Kilkudziesięciometrowy fragment XVI-wiecznych murów obronnych Wrocławia odsłonili archeolodzy na pl. Wolności we Wrocławiu, gdzie powstanie Narodowe Forum Muzyki. Odkrycie nie opóźni jednak prac budowlanych przy Forum. Budowane za blisko 300 ml zł Narodowe Forum Muzyki ma ruszyć w 2011 r. Obecnie prowadzone są tam prace przygotowawcze i badania archeologiczne.

"Teraz odkrywamy relikty XVI-wiecznych fortyfikacji. Kiedy rok temu, bliżej dzisiejszej fosy, odsłanialiśmy mury obronne z XVIII wieku, już wtedy wiedzieliśmy, że mamy szansę na unikatowe uchwycenie w jednym miejscu murów obronnych z różnych lat" - poinformował PAP dr Aleksander Limisiewicz, archeolog i prezes firmy prowadzącej badania na pl. Wolności.

Odsłonięto już kilkudziesięciometrowy fragment murów obronnych miasta pochodzących z początku XVI w. Natomiast z ubiegłorocznych badań georadarem wynika, że na zamkniętym niedawno pasie ruchu u. Zamkowej uczeni mają szansę dotrzeć do fortyfikacji z XIV, a nawet XIII w. Zdaniem archeologów świadczyć może to o tym, że mimo pozornej niezmienności swoich granic od czasów lokacji, Wrocław co kilkaset lat przesuwał je o kilkadziesiąt metrów dalej.

Na pl. Wolności, odkryto dotąd także m.in. pochodzące głównie z XVII w. monety, klucze, fragmenty naczyń, narzędzia, m.in. charakterystyczne noże szewskie, nożyce, naparstki i fragmenty ozdób strojów. Wszystkie znaleziska po zinwentaryzowaniu zostaną oddane do muzeum.

Odsłaniany obecnie teren zawiera nie tylko niespodzianki archeologiczne. W czasie prac okazało się, że poprowadzone zostały tamtędy wszystkie sieci miejskie, które trzeba będzie przekładać. Odkopane przez archeologów zabytki oraz instalacje nie opóźnią jednak prac nad budową placówki, ponieważ już na początku inwestycji spodziewane były podobne odkrycia.

Narodowe Forum Muzyki wybudowane będzie w centrum Wrocławia, na tyłach Opery Wrocławskiej. W obiekcie powstać mają: sala koncertowa na 1800 miejsc, trzy sale kameralne oraz pomieszczenia konferencyjno-biurowe. IWE

 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO