Jestes tutaj:   Strona g艂贸wna
Kacik Szajmona
Nowo艣ci wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Je艣li podobaj膮 Ci si臋 PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dzi艣 naprawd臋 wiele. Liczy si臋 dla nas ka偶da z艂ot贸wka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesi阠znie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota






Przypomnij mi has艂o
Nie masz konta? Za艂贸偶 sobie
Odkrywanie syryjskiej Palmyry Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Dalsze rozpoznanie Palmyry - staro偶ytnego miasta w oazie 艣rodkowej Syrii, by艂o celem 45. kampanii wykopaliskowej polskiej ekspedycji z Centrum Archeologii 艢rodziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowcy prowadzli badania 艣wi膮tyni Allat i katedry Palmyra - jednego z najwa偶niejszych i za razem najwi臋kszych (oko艂o 50 ha) bliskowschodnich stanowisk archeologicznych.

syryjskiej_palmyry

"Polskie prace zapocz膮tkowa艂 tu w 1959 roku prof. Kazimierz Micha艂owski. Obecnie Polacy pod kierunkiem prof. Micha艂a Gawlikowskiego kontynuuj膮 badania na terenie zbudowanego na prze艂omie III i IV wieku n.e. obozu wojskowego, który stanowi艂 element systemu obronnego cesarza Dioklecjana. +Obóz Dioklecjana+ usytuowany jest w zachodniej cz臋艣ci staro偶ytnego miasta" - informuje czasopismo "Archeowie艣ci Centrum Archeologii 艢ródziemnomorskiej".




W ostatnim sezonie prace zosta艂y skupione na obszarze 艣wi膮tyni Ateny-Allat, bliskowschodniej bogini pokoju z czasów przedislamskich. Symbolem Allat by艂 lew chroni膮cy gazel臋 (odkryta przez polskich archeologów przed laty p艂askorze藕ba z takim w艂a艣nie przedstawieniem znajduje si臋 obecnie przed wej艣ciem do muzeum w Palmyrze).

Sanktuarium Allat zbudowane jest na wzór 艣wi膮ty艅 greckich, ale w interesuj膮cy i unikalny sposób 艂膮czy w sobie elementy sztuki Wschodu i Zachodu. Jej istnienie jest szczególnie ciekawe, gdy偶 potwierdza, 偶e Allat otaczano czci膮 nawet wówczas, gdy chrze艣cija艅stwo sta艂o si臋 oficjalnie uznan膮 religi膮.

Jak wynika z polskich bada艅, pozwolono nawet na odbudow臋 艣wi膮tyni, gdy uleg艂a zniszczeniu po naje藕dzie Rzymian. Ta 艣wi膮tynna budowla musia艂a jednak powsta膰 znacznie wcze艣niej.




Drugim obszarem na terenie Palmyry, w którym podj臋te zosta艂y ostatnio badania jest dzielnica katedralna po艂o偶ona w samym centrum staro偶ytnego miasta. Do tej pory uda艂o si臋 cz臋艣ciowo ods艂oni膰 w Palmyrze ju偶 trzy ko艣cio艂y. Czwarty, zbudowany na planie bazyliki jest, jak przypuszcza prof. Gawlikowski, katedr膮 Palmyry. W nast臋pnym sezonie planowane s膮 prace wykopaliskowe i rekonstrukcyjne przy tzw. "Bramie Damasce艅skiej". Brama ta by艂a zamkni臋ciem wielkiego kompleksu handlowego z II-III wieku n.e. Polskie wykopaliska maj膮 wielkie znaczenie dla studiów nad urbanistyk膮 Palmyry.

PAP - Nauka w Polsce

 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO