Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Zmarł toruński archeolog, prof. Jerzy Olczak
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Zmarł toruński archeolog, prof. Jerzy Olczak Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Prof. Jerzy Olczak, specjalista w dziedzinie historii osadnictwa średniowiecznego, dziejów szkła i twórczości szklarskiej od pradziejów do czasów nowożytnych oraz były dyrektor Instytutu Historii i Archeologii UMK, wychowawca wielu pokoleń archeologów zmarł 11 maja - informuje Centrum Promocji i Informacji UMK.
Urodził się w 1929 roku w Bydgoszczy. W 1955 roku ukończył studia z historii kultury materialnej na Uniwersytecie Poznańskim i do 1979 roku pracował na tej Uczelni.

W 1979 roku przeniósł się na Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, obejmując stanowisko dyrektora Instytutu Historii i Archeologii oraz kierownictwo Zakładu Archeologii Polski.

Był twórcą i organizatorem Pracowni Dziejów Szkła, kierował także Zakładem Archeologii Średniowiecza i Czasów Nowożytnych.

"W latach 50-tych prof. Olczak zapoczątkował w polskiej archeologii studia nad szkłem wykopaliskowym w oparciu o metody laboratoryjne, głównie fizyko-chemiczne, których rezultatem była praca doktorska (1965)" - informuje Andrzej Romański z CPiI UMK.

Jak przypomina, profesor zainicjował również w Polsce prace badawcze nad średniowiecznym i nowożytnym hutnictwem szkła. Opracował metodę poszukiwań zanikłych hut szkła, dzięki której przebadano jedną trzecią Polski i zinwentaryzowano kilkaset stanowisk hutniczych. Sformułował tezę ,że szkło wytwarzano już w początkach epoki brązu. Współpracował z ośrodkami badawczymi Czechosłowacji, Bułgarii, Związku Radzieckiego, NRD i RFN.

Wypromował (łącznie na UAM w Poznaniu i UMK) 76 magistrów i 3 doktorów. Opublikował ponad 160 prac, w tym 12 książek.

Był członkiem Towarzystwa Naukowego w Toruniu,  Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Komisji Archeologicznej Polskiej Akademii Nauk i Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Złota Odznakę Związku Nauczycielstwa Polskiego. BSZ

PAP - Nauka w Polsce 
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO