Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Złotą maskę króla Traków sprzed 2400 lat odkryto w Bułgarii
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Złotą maskę króla Traków sprzed 2400 lat odkryto w Bułgarii Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Bułgarscy archeolodzy odkryli w trackim grobowcu w południowo- wschodniej Bułgarii złotą maskę królewską z IV w. p.n.e. - donosi serwis internetowy MSNBC.
Odkrycia dokonał zespół archeologów pod kierunkiem Georgi Kitowa na stanowisku koło wioski Topolczane, w pobliżu miasta Sliven.

Jak poinformował szef zespołu, odkryta maska - mająca 23 centymetry średnicy - przedstawia twarz brodatego mężczyzny o wydatnym nosie i zamkniętych oczach. Zdaniem naukowców, najprawdopodobniej stanowiła ona ozdobę tarczy.

Z grobowca archeolodzy wydobyli też złoty pierścień z wygrawerowaną inskrypcją w języku greckim i wizerunkiem twarzy brodatego mężczyzny, a także srebrną wazę o kształcie głowy łani, hełm i zbroję, naczynia ze srebra i brązu oraz wyroby ceramiczne.

Według profesor Margarity Taczewej, uczestniczącej w pracach zespołu na stanowisku, znalezisko potwierdza przypuszczenia, że stanowi część bogatego pochówku króla Traków z końca IV w. p.n.e.

Zdaniem naukowców odkryty pierścień, który mógł służyć również jako pieczęć, należał do Teresa II, trackiego króla panującego w okresie 350-341 r. p.n.e.

Trackie plemiona zamieszkiwały tereny dzisiejszej Bułgarii, części Grecji, Rumunii, Macedonii i Turcji od IV tysiąclecia p.n.e. do III wieku n.e.

Według Georgi Kitowa, odkrycie królewskiego grobowca w Topolczane świadczy o tym, że tak zwana Dolina Trackich Królów, gdzie znajdują się dziesiątki starożytnych trackich kopców grobowych, rozciąga się od centralnej Bułgarii aż do okolic miasta Sliven we wschodniej części kraju. JOT

PAP - Nauka w Polsce

bsz
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO