Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Zaskakująco wiele studni na osadzie kultury przeworskiej
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Zaskakująco wiele studni na osadzie kultury przeworskiej Drukuj E-mail
PAP  Nauka w Polsce   
Aż 15 drewnianych studni oraz ślady po ponad 50 budynkach z lat 200-320 odkryli archeolodzy w Jankowie koło Łodzi. „Taka ilość studni na stanowiskach przeworskich należy do rzadkości” – mówi Beata Jurkiewicz, archeolog z Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora. Obiekty rozlokowane były na całym obszarze około 5-hektarowej osady.
„Daty uzyskano z 66 próbek drewna użytego przy budowie studni. Możliwość tak dokładnego datowania również należy w archeologii do wyjątków” – wyjaśnia badaczka.
Jak opisuje Jurkiewicz, studnie te były budowane według podobnych zasad przynajmniej w dwóch różnych konstrukcjach. Typ I – studnia o drewnianej kwadratowej cembrowinie. Typ II – studnia o okrągłej cembrowinie wykonanej z wydrążonego pnia.

Osada w Jankowie została przebadana w ramach prac ratowniczych przy budowie autostrad przez archeologów z Pułtuska. Efektem jest wiele cennych znalezisk.

„Na osadzie odkryto 25 ziemianek o różnej konstrukcji oraz 28 budynków naziemnych – słupowych. Wśród innych obiektów wydzielono również ponad 900 jam gospodarczych, 560 jam posłupowych, 315 palenisk i piec gospodarczy. Zebrano także duży zbiór, prawie 7,6 tys. fragmentów naczyń ręcznie lepionych lub wykonanych przy pomocy koła garncarskiego” – wymienia archeolog.
Szczególnie rzadkim znaleziskiem są pozostałości trzech lub czterech naczyń drewnianych. „Jednym z nich jest zadziwiająco dobrze zachowane wiadro klepkowe. Zdarzają się one bardzo sporadycznie na osadach kultury przeworskiej” – mówi Jurkiewicz.

Archeolog zwraca uwagę także na dwa srebrne denary pochodzenia rzymskiego. „Pierwszy z nich to denar Trajana – 103-111r., drugi Antoniusa Piusa – 140-144r.” – informuje.

Osada w Jankowie zalicza się do stanowisk wielokulturowych. „Znaleziono tam także ślady osadnictwa związane z okresami: neolitu, epoki brązu i żelaza, średniowiecza oraz nowożytności z XVIII-XIXw.” – dodaje Beata Jurkiewicz.

Osada doczekała się już monografii. O wynikach badań można dowiedzieć się z serii „Via Archeologica Pultuskiensis vol.” I Osada wielokulturowa w Jankowie, gmina Piątek, województwo łódzkie. Redakcja: Lech Czerniak, Jerzy Gąssowski, Pułtusk 2006.

PAP – Nauka w Polsce, Adam Lisiecki

kol
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO