Zaskakująco wiele studni na osadzie kultury przeworskiej |
|
|
PAP Nauka w Polsce
|
Aż 15 drewnianych studni oraz ślady po ponad 50 budynkach z lat 200-320 odkryli archeolodzy w Jankowie koło Łodzi. „Taka ilość studni na stanowiskach przeworskich należy do rzadkości” – mówi Beata Jurkiewicz, archeolog z Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora. Obiekty rozlokowane były na całym obszarze około 5-hektarowej osady.
„Daty uzyskano z 66 próbek drewna użytego przy budowie studni. Możliwość tak dokładnego datowania również należy w archeologii do wyjątków” – wyjaśnia badaczka.
Jak opisuje Jurkiewicz, studnie te były budowane według podobnych zasad przynajmniej w dwóch różnych konstrukcjach. Typ I – studnia o drewnianej kwadratowej cembrowinie. Typ II – studnia o okrągłej cembrowinie wykonanej z wydrążonego pnia.
Osada w Jankowie została przebadana w ramach prac ratowniczych przy budowie autostrad przez archeologów z Pułtuska. Efektem jest wiele cennych znalezisk.
„Na osadzie odkryto 25 ziemianek o różnej konstrukcji oraz 28 budynków naziemnych – słupowych. Wśród innych obiektów wydzielono również ponad 900 jam gospodarczych, 560 jam posłupowych, 315 palenisk i piec gospodarczy. Zebrano także duży zbiór, prawie 7,6 tys. fragmentów naczyń ręcznie lepionych lub wykonanych przy pomocy koła garncarskiego” – wymienia archeolog.
Szczególnie rzadkim znaleziskiem są pozostałości trzech lub czterech naczyń drewnianych. „Jednym z nich jest zadziwiająco dobrze zachowane wiadro klepkowe. Zdarzają się one bardzo sporadycznie na osadach kultury przeworskiej” – mówi Jurkiewicz.
Archeolog zwraca uwagę także na dwa srebrne denary pochodzenia rzymskiego. „Pierwszy z nich to denar Trajana – 103-111r., drugi Antoniusa Piusa – 140-144r.” – informuje.
Osada w Jankowie zalicza się do stanowisk wielokulturowych. „Znaleziono tam także ślady osadnictwa związane z okresami: neolitu, epoki brązu i żelaza, średniowiecza oraz nowożytności z XVIII-XIXw.” – dodaje Beata Jurkiewicz.
Osada doczekała się już monografii. O wynikach badań można dowiedzieć się z serii „Via Archeologica Pultuskiensis vol.” I Osada wielokulturowa w Jankowie, gmina Piątek, województwo łódzkie. Redakcja: Lech Czerniak, Jerzy Gąssowski, Pułtusk 2006.
PAP – Nauka w Polsce, Adam Lisiecki
kol
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
|