Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Zabytki z wileńskiego pałacu wielkich książąt litewskich można oglądać w Warszawie
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Zabytki z wileńskiego pałacu wielkich książąt litewskich można oglądać w Warszawie Drukuj E-mail
PAP – Nauka w Polsce   
Na ekspozycji „Przeszłość otwarta dla przyszłości. Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie" zorganizowanej w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, zgromadzono zabytki znalezione w trakcie prac wykopaliskowych, prowadzonych na terenie odbudowywanego właśnie pałacu wielkich książąt litewskich.
Zamek - siedziba wielkich książąt litewskich, a następnie królów polskich z dynastii Jagiellonów i kolejnych władców elekcyjnych - został zniszczony na przełomie XVIII i XIX w przez władze rosyjskie jako symbol państwowości. Po przeszło 200 latach pałac się odradza. Koniec odbudowy planowany jest w 2009 roku.

Oprócz makiety rekonstruowanej budowli i fragmentów architektury zdobiących pierwotnie pałac, na wystawie zaprezentowano ozdoby, przedmioty codziennego użytku, elementy stroju, monety. Uzupełnieniem zabytków archeologicznych są dzieła sztuki powstałe w okresie funkcjonowania rezydencji - obrazy, rysunki, tkaniny, meble, wyroby rzemiosła artystycznego.

Prace archeologiczne pozwoliły odsłonić ślady najstarszego osadnictwa na tym obszarze, pochodzącego z V-VIII wieku, a także relikty późniejszych budowli murowanych z okresu od XIII do XVII w.

Wystawę, zorganizowaną w ramach Dni Litwy 2006, pod patronatem Prezydenta Republiki Litewskiej Valdasa Adamkusa i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, można zwiedzać do 10 stycznia. Organizatorami wystawy są Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Litewskie Muzeum Sztuki i Centrum Badań nad zamkiem (Zamki Litewskie).

Wystawa w PMA (Warszawa, ul. Długa 52) czynna jest od wtorku do czwartku w godzinach 9-16, w piątki w godz. 11-18, w niedziele w godz. 10 – 16. W niedziele wstęp wolny.

PAP – Nauka w Polsce, Adam Lisiecki
reo
{mos_sb_discuss:7}

 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO