Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow XIV Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota






Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
XIV Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
1500 osób z ponad 20 krajów świata spotka się, aby wspólnie odtworzyć zwyczaje, tradycję i kulturę czasów wczesnego średniowiecza w ramach XIV Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie, który odbędzie się w dniach 1-3 sierpnia. Organizatorem corocznego wydarzenia jest Burmistrz Miasta i Gminy Wolin. 20080615_1 Jak zapewniają pomysłodawcy imprezy, przybyli na nią goście będą mogli zobaczyć inscenizacje wydarzeń historycznych, wielkie bitwy na 400 wojów, występy zespołów tańca i muzyki dawnej oraz pokazy dawnego rzemiosła. Przyjrzą się pracy ówczesnych jubilerów, kowali, odlewników, wikliniarzy i garncarzy. Wszyscy chętni będą także mogli wypłynąć w rejs replikami łodzi sprzed 1000 lat oraz zwiedzić rekonstrukcje zabudowań wczesnośredniowiecznego Wolina.

Organizatorzy nie zapomnieli także o dzieciach. W ramach festiwalu czekać będzie na nie specjalnie przygotowany historyczny plac zabaw.

Idea Festiwalu Wikingów Wolinie zrodziła się wraz z organizacją objazdowej wystawy archeologicznej zatytułowanej "WOLIN-JOMSBORG En Vikingetids-Handelsby i Polen" ("Wolin-Jomsborg Emporium handlowe epoki wikingów w Polsce"), która powstała, aby przybliżyć społeczeństwu wyniki prowadzonych na tym terenie na początku ubiegłego wieku badań archeologicznych. Jej twórcą było Muzeum Narodowe w Szczecinie, przy współpracy ze skandynawskimi ośrodkami naukowymi.

Badania o których mowa wykazały bowiem, że w Średniowieczu Wolin był największym grodem w tej części Europy. Jego rozwojowi sprzyjało sąsiedztwo Morza Bałtyckiego oraz położenie na przecięciu ważnych szlaków handlowych - lądowego szlaku nadbałtyckiego z wodnym szlakiem łączącym kraje skandynawskie z Europą Środkową. Najstarsze ślady człowieka na wyspie (ceramika oraz kamienne narzędzia) pochodzą z okresu młodszej epoki kamienia, czyli lat 4200-1700 p.n.e. Wiadomo też, że pod koniec epoki brązu (1200-400 p.n.e.) rozwijała się tu prężnie kultura łużycka. W okresie rzymskim (400r. p.n.e. - 100 r. n.e.) wyspa zasiedlana była przez plemiona gockie, napływające ze Skandynawii. W okresie od IV do VI wieku na Wolin zaczęli przybywać także Słowianie, z których wykształciło się plemię Wolinian (Veluzan). Wyspa była też siedzibą jednego z plemion Wikingów - Jomswikingów (Jomsborczyków) - skandynawsko-słowiańskiej drużyny, która 1000 lat temu służyła królowi Bolesławowi Chrobremu, jako najemni wojownicy. Na całym Bałtyku i Wyspach Brytyjskich zasłynęli oni z dzielności w boju, ale też opinii okrutnych rozbójników. Wystawę po raz pierwszy zaprezentowano w 1991 roku w duńskim mieście Roskilde. Po nim zawitała ona m.in. do: Aalborg Historiske Museum oraz Esbjerg Museum w Danii, Muzeum "Kulturen" w Lund w Szwecji, a także do stolicy Islandii - Reykjaviku. Jak twierdzą organizatorzy festiwalu, wypromowało to Wolin na arenie międzynarodowej.

"Na fali międzynarodowego sukcesu wystawy o Wolinie-Jomsborgu grupa miłośników kultury wikingów oraz organizatorzy słynnego Festiwalu Wikingów w Moesgard koło Arhus w Danii zwrócili się z propozycją zorganizowania Festiwalu Wikingów w kolebce Jomsvikingów, czyli Wolinie - czytamy na stronie festiwalu. - Organizatorem pierwszego z nich w roku 1993 był jeden z twórców ruchu wikingów, prof. Geoffrey Bibby z Muzeum w Moesgard koło Arhus oraz Bo Albrechtsen z Danii". Dziś Festiwal organizuje miasto Wolin. W 2002 roku brało w nim udział ponad 32 tys. osób.

Mimo sukcesu pierwszej imprezy z cyklu, z powodu braku środków finansowych, w latach o 1994 i 1995 Festiwal Wikingów Wolin- Jomsborg nie odbył się. Powrócono do niego dopiero w 1996, dzięki zaangażowaniu i wsparciu Zarządu Miasta Wolin i prywatnych sponsorów.

W kolejnych latach festiwal odbywał się regularnie, na przemian z większym lub mniejszym rozmachem.

Więcej na temat festiwalu oraz historii miasta Wolin dowiedzieć się można ze strony internetowej: http://www.jomsborg-vineta.com
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO