Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Wystawa "Troja - sen Henryka Schliemanna" we Wrocławiu
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Wystawa "Troja - sen Henryka Schliemanna" we Wrocławiu Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Prawie 400 eksponatów pochodzących ze starożytnej Troi można oglądać we wrocławskim Muzeum Archeologicznym. Wystawę "Troja - Sen Henryka Schliemanna" można oglądać do 7 października.
Jak informuje Marta Czyż, rzeczniczka Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, które sprawuje opiekę nad Muzeum Archeologicznym, eksponaty pochodzą z okresu wczesnego brązu po okres bizantyjski. Są to przede wszystkim przedmioty związane z funkcjonowaniem osady czyli m.in. narzędzia do uprawy ziemi, oprawiania zwierząt i naczynia kuchenne.

Większość eksponatów jest oryginalna, z wyjątkiem przedmiotów- replik zrobionych ze złota. "Repliką jest także największa atrakcja ekspozycji - +Skarb Priama+, którego oryginał znajduje się w Muzeum Sztuk Pięknych w Moskwie" - mówi koordynator wystawy, Radosław Jarysz.

Oprócz przedmiotów wykopanych przez Schliemanna, na wystawie będzie można zobaczyć także eksponaty pochodzące z tego samego okresu, ale znalezione na innym terenie. "Są to przedmioty znajdujące się w zbiorach wrocławskiego Muzeum Archeologicznego, w tym oryginalny złoty diadem" - dodał Jarysz. W gablotach wystawione są także publikacje Schliemanna, pochodzące z biblioteki Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu.

Eksponaty, będące własnością berlińskiego Museum fur Vor und Fruhgeschichte, przyjechały do Polski w 2006 r. Wystawę wcześniej można było zobaczyć w Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Łodzi. Z Wrocławia ekspozycja trafi do Szczecina.

Henryk Schliemann był niemieckim kupcem, zafascynowanym dziełami Homera, który Troję opisał w epopei "Illiada". Niemiec poświęcił swój majątek na archeologiczne poszukiwania śladów starożytnego miasta.

Troję odkrył Schliemann w 1870 r. W ciągu dwudziestu lat badań prowadzonych na tureckim wzgórzu Hisarlik odkopał pozostałości dziewięciu budowanych tam kolejno miast. Najstarsze z nich sięga 3000 p.n.e, a najmłodsze wzniesiono w IV w. n.e., wszystkie były niszczone przez pożary, wojny lub trzęsienia ziemi. IWE

PAP - Nauka w Polsce

bsz
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO