Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Wrocławskie Muzeum Architektury zdobywcą Grand Prix Sybilli 2006
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Wrocławskie Muzeum Architektury zdobywcą Grand Prix Sybilli 2006 Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Muzeum Architektury we Wrocławiu zostało nagrodzone Grand Prix nagród Sybilla 2006 za wystawę "Natura i miasto. Publiczna zieleń miejska we Wrocławiu od schyłku XVII do połowy XX wieku".
Celem konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla,  organizowanego co roku od 27 lat przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, jest uhonorowanie najciekawszych inicjatyw z zakresu wszystkich dziedzin działalności muzealnej i upowszechnianie nowatorskich rozwiązań organizacyjnych.
"Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w naszym kraju. Cieszę się, że napłynęło na niego tak wiele zgłoszeń i mam nadzieję, że zdobywcy nagrody nie spoczną na laurach i nadal będą osiągać tak znakomite wyniki" - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego, Kazimierz Michał Ujazdowski, podczas uroczystości wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie.

Na tegoroczny konkurs napłynęło 250 zgłoszeń, nagrody i wyróżnienia są przyznawane w 10 kategoriach.

W kategorii "wystawy sztuki" pierwszą nagrodę zdobyło Muzeum Narodowe w Poznaniu za wystawę "Jerzy Kujawski. Maranatha", druga nagrodą przypadła Muzeum Narodowemu w Gdańsku za wystawę "Klejnot w koronie Rzeczpospolitej. Sztuka zdobnicza Prus Królewskich", zaś trzecią nagrodą uhonorowano Muzeum Miedzi w Legnicy za wystawę "Śląsk - perła w Koronie Czeskiej. Trzy okresy świetności w relacjach artystycznych Śląska i Czech".

W kategorii "wystawy archeologiczne" nie przyznano pierwszej i drugiej nagrody, a trzecią otrzymało Muzeum Zagłębia w Będzinie za wystawę "W łużyckiej osadzie i średniowiecznym grodzie".

W kategorii "wystawy historyczne" pierwszą nagrodę zdobyło Muzeum Narodowe w Warszawie za wystawę "Miłośnicy grafiki i ich kolekcje w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie", druga nagroda przypadła Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni za wystawę "Fryzjer w trumnie", a trzecią nagrodą uhonorowano Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy za wystawę "Polacy i Niemcy w Bydgoszczy".

W kategorii "wystawy etnograficzne" nie przyznano pierwszej nagrody, drugą nagrodę otrzymało Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Pruefferowej w Toruniu za wystawę "Święta pszczoła. Rzecz o pszczelarzeniu", a trzecią nagrodą uhonorowano Muzeum Regionalne w Stalowej Woli za wystawę "Kultura Żydów Galicyjskich".

W kategorii "wystawy przyrodnicze, techniczne, medyczne" pierwszą nagrodę zdobyło Muzeum Architektury we Wrocławiu za wystawę "Wrocławskie dworce kolejowe", drugiej i trzeciej nagrody nie przyznano.

W kategorii "publikacje" pierwszą nagrodę zdobyło Muzeum Pałac w Wilanowie za wystawę "Grand Tour. Narodziny kolekcji Stanisława Kostki Potockiego", druga nagroda przypadła Muzeum Narodowemu w Warszawie za wystawę "Józef Pankiewicz 1886-1940. Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin", trzecią nagrodą uhonorowano Muzeum Powstania Warszawskiego za wystawy "Kanały" i "Poza walką".

Wystawa "Turystyczny szlak gniazd rodowych Lubomirskich" w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli otrzymała pierwszą nagrodę w kategorii "programy edukacyjne, oświatowo-wychowawcze i promocyjne". Drugą nagrodą wyróżniono "Kompleksową ofertę edukacyjną Ośrodka Oświatowego w 2006 roku" Muzeum Narodowego w Warszawie, trzecia przypadła Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej (wystawa "Tradycja naszej ziemi - ciągłość i trwanie").

W kategorii "dokonania z zakresu działalności naukowej" pierwszą nagrodę przyznano wystawie "Malarstwo niderlandzkie" Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a drugą - Muzeum Narodowemu w Krakowie za "zastosowanie komputerowej analizy obrazu w nieniszczących badaniach obiektów zabytkowych". Trzecie równorzędne nagrody przypadły Muzeum Zamkowemu w Malborku za projekt badawczy "Interdyscyplinarne badania zabytków architektury na przykładzie Zamku Wysokiego w Malborku" oraz Zamkowi Królewskiemu na Wawelu za ekspozycję "Kobierce i tkaniny wschodnie z kolekcji Kulczyckich".

W kategorii "dokonania z zakresu konserwacji", pierwsze nagrody przyznano Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce za "zabezpieczenie górniczo-konserwatorskie zespołu zabytkowych komór Maria Teresa" oraz Muzeum Pałacu w Wilanowie za "prace badawcze, konserwatorskie i restauratorskie przy elewacji Pałacu w Wilanowie od strony dziedzińca". Druga nagroda trafiła do Zamku Królewskiego w Warszawie za "konserwację obrazów Rembrandta +Dziewczyna w świetle ramy+ i +Uczony przy pulpicie+". Trzeciej nagrody nie przyznano.

W zakresie "dokonań z zakresu zarządzania i organizacji" pierwszą nagrodę przyznano Muzeum Podlaskiemu w Białymstoku za "organizację Muzeum Ikon w Supraślu", a drugą - Muzeum Narodowemu we Wrocławiu za "przeniesienie Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu do nowej siedziby" oraz wystawę stałą "Dolnoślązacy. Pamięć, kultura i tożsamość". Trzeciej nagrody nie przyznano. AKN

PAP - Nauka w Polsce

tot
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO