Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Wkrótce otwarcie wystawy pokazującej powstanie i rozwój kultury w płn prowincjach cesarstwa rzymskie
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Wkrótce otwarcie wystawy pokazującej powstanie i rozwój kultury w płn prowincjach cesarstwa rzymskie Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Archeologiczna wystawa przedstawiająca powstanie i rozwój wspólnej kultury w północnych prowincjach Cesarstwa Rzymskiego od Brytanii do Morza Czarnego zostanie otwarta 18 czerwca w Warszawie.
"Wystawa, eksponowana jednocześnie w trzynastu krajach Unii Europejskiej, jest niejako produktem ubocznym projektu o tym samym tytule, współfinansowanego w latach 2004-2007 przez Komisję Europejską w ramach programu +Kultura 2000+" - informuje kierownik Zakładu Archeologii Prowincji Rzymskich UW, prof. Tadeusz Sarnowski.
Głównym produktem projektu jest elektroniczna baza danych, która będzie dostępna od 1 lipca 2007 r. pod adresem: www.rgzm.de/transformation/home/frames.htm


Jak mówi prof. Sarnowski, celem kończącego się projektu jest ukazanie w przystępny sposób, jak po raz pierwszy w dziejach kontynentu europejskiego doszło do powstania jednolitego kulturowo obszaru od Wysp Brytyjskich do ujścia Dunaju.

"Proces kulturowej unifikacji w pierwszych wiekach n.e., bliski procesom zachodzącym obecnie w jednoczącej się Europie, jest przedstawiany poprzez trzy zagadnienia: etniczne i polityczne struktury regionu pogranicza w momencie pierwszych kontaktów z Rzymem; transfer i zaszczepienie kulturowych i cywilizacyjnych osiągnięć Rzymu oraz adaptację tychże przez miejscowe społeczności" - tłumaczy naukowiec.

Elektroniczna baza danych zawierająca m.in. materiał wizualny, tekst i literaturę przedmiotu, została przygotowana w języku angielskim i językach narodowych.

"Najważniejszym elementem wizualnym są mapy ukazujące rozwój w czasie i przestrzeni w dynamicznym ujęciu, umożliwiającym kolejne przybliżenia od ogółu do szczegółu. Uwzględnione są trzy główne fazy rozwoju: okres okupacji, integracji i sytuacja około 212 r. n.e., gdy cała wolna ludność cesarstwa otrzymała rzymskie obywatelstwo" - tłumaczy prof. Sarnowski.

W projekcie wzięło udział 10 placówek archeologicznych z 10 krajów - muzea, służby konserwatorskie, instytuty naukowe, katedry i zakłady uniwersyteckie. Polskę reprezentował Zakład Archeologii Prowincji Rzymskich Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem prof. Tadeusza Sarnowskiego.

Jak mówi archeolog, zakład wraz z partnerem bułgarskim odpowiadał za prezentację położonych nad dolnym Dunajem prowincji Mezja Górna i Dolna, których obszar obejmuje dzisiaj aż cztery kraje: Serbię, Macedonię, Bułgarię i dobrudżańską część Rumunii.

Polscy naukowcy opracowali większość map (35), zebrali i przetworzyli materiał ilustracyjny do prawie wszystkich szczegółowych zagadnień oraz opracowali tematy dotyczące powstania i rozwoju osiedli wiejskich i miasteczek, języka greckiego i łacińskiego w prowincjach mezyjskich, prawnego statusu lokalnych gmin i ich mieszkańców, kultów religijnych w gminach i osiedlach miejscowej ludności.

"Szczególny nacisk położyliśmy na prezentację wyników wykopalisk ekspedycji Instytutu Archeologii UW w Bułgarii i na Krymie, a także na komputerowo generowane rekonstrukcje różnych obiektów architektonicznych z polskich, bułgarskich i rumuńskich badań terenowych - opowiada prof. Sarnowski. - Oprócz naszych materiałów, uwzględnionych w 20 plakatach poświęconych paneuropejskiemu aspektowi zagadnienia transformacji, wystawa zawiera dwa odrębne, ukazujące dorobek polskiej archeologii w poznawaniu przeszłości pogranicza cesarstwa rzymskiego (wykopaliska na Krymie) i przedpola granic cesarstwa (wykopaliska na Krymie)".

*****

Wystawę "Transformacja. Powstanie i rozwój wspólnej kultury w północnych prowincjach cesarstwa rzymskiego od Brytanii do Morza Czarnego" będzie można oglądać od 18 do 30 czerwca w "Galerii Korytarz" w Instytucie Archeologii UW (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Gmach Szkoły Głównej).

Do 15 czerwca wystawa jest eksponowana w Collegium Historicum, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jesienią będzie można ją podziwiać w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. BSZ

PAP - Nauka w Polsce
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO