Wielkie starcie sprzed trzech wiek贸w |
|
|
PAP – Nauka w Polsce
|
29 pa藕dziernika 1706 r. w podkaliskiej Ko艣cielnej Wsi rozegra艂a si臋 wielka bitwa mi臋dzy wojskami szwedzkimi i polskimi popieraj膮cymi Stanis艂awa Leszczy艅skiego, a wojskami rosyjskimi, saskimi i polskimi Augusta III Mocnego. W wyniku bitwy pod Kaliszem, w powa偶nym stopniu zosta艂a os艂abiona pot臋ga Szwecji i wzros艂a rola Rosji w tej cz臋艣ci Europy – uwa偶a profesor Artur Kijas z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
KONTROWERSYJNE STARCIE
W bitwie walczy艂o ponad 50 tysi臋cy 偶o艂nierzy. Na okolicznych polach spocz臋艂o oko艂o 5 tysi臋cy 偶o艂nierzy r贸偶nych armii. Rezultat starcia by艂 tragiczny dla Szwed贸w - uciekaj膮ce niedobitki 偶o艂nierzy pr贸bowa艂y schroni膰 si臋 w Kaliszu, lecz tu dopadli je Kozacy i Ka艂mucy, kt贸rzy przy okazji zrabowali miasto i cz臋艣ciowo je spalili.
Bitwa kaliska by艂a jednym z epizod贸w tzw. wojny p贸艂nocnej, zwanej przez lata wojn膮 narod贸w, toczonej w latach 1700-1721 pomi臋dzy Szwecj膮 i koalicj膮 utworzon膮 przez Rosj臋, Dani臋 i Saksoni臋. Do niewoli dosta艂 si臋 wtedy naczelny dow贸dca szwedzki Arvid Axel Mardefeld, oko艂o stu jego oficer贸w i dwa tysi膮ce 偶o艂nierzy. Dla trwaj膮cej wojny, bitwa nie mia艂a jednak wi臋kszego znaczenia, uwa偶a cz臋艣膰 historyk贸w. Opinii tej nie podziela prof. Kijas.
„Dzi臋ki tej bitwie, a p贸藕niej bitwie pod Po艂taw膮, August III Mocny zosta艂 w 1709 r. ponownie kr贸lem i zacz臋艂a si臋 stabilizacja pa艅stwa. Z jednej strony mia艂o to wielkie znaczenie dla Polski i Europy, a z drugiej – bitwa by艂a zwyci臋stwem tak偶e wojsk rosyjskich. Rosja zacz臋艂a wyrasta膰 na bardzo silne pa艅stwo” - m贸wi profesor. Dodaje, 偶e od tej pory Polska na kilkaset lat sta艂a si臋 krajem uzale偶nionym od Rosji.
"K膭SEK" DLA HISTORYK脫W I ARCHEOLOG脫W
Jedyn膮 zachowan膮 pami膮tk膮 po bitwie jest krzy偶 na usypanym kurhanie, z prochami poleg艂ych. W tym roku rozpocz臋艂o si臋 badanie kurhanu. Archeolodzy znale藕li w nim sporo kul od muszkiet贸w, cz臋艣ci szkielet贸w oraz dwie czaszki, w kt贸rych znajdowa艂y si臋 kule. Antropolog okre艣li艂 wiek jednego z poleg艂ych 偶o艂nierzy, kt贸rego szkielet spoczywa w kurhanie, na 60-65 lat. Archeolodzy odkryli te偶 艣lady wapna. „Prawdopodobnie, posypywano nim mogi艂y, by nie rozprzestrzenia艂a si臋 zaraza” – wyja艣nia archeolog Leszek Zi膮bka. *** W 300. rocznic臋 bitwy w Ko艣cielnej Wsi, 28 pa藕dziernika odby艂 si臋 zlot gwia藕dzisty z met膮 pod kurhanem. Dzie艅 wcze艣niej w Kaliszu odby艂a si臋 jubileuszowa konferencja naukowa.ZAK
PAP – Nauka w Polsce kol http://www.naukapolska.pap.pl {mos_sb_discuss:7} |