O archeologicznych badaniach podwodnych w Polsce i na świecie, prowadzonych przez polskich naukowców, będzie można posłuchać w czasie imprezy w Poznaniu, w sobotę 7 października. Specjaliści z Torunia, Gdańska i Poznania podpowiedzą, co należy zrobić, by zostać nurkiem lub archeologiem podwodnym.
Opowieści o tym egzotycznym świecie nauki będą przeplatane filmami m.in. „Zatopione skarby” słynnego podróżnika Jacques Cousteau, a także „Wielki Błękit” Luca Besson. Zostanie także zaprezentowany sprzęt używany podczas badań. Naukowcy wraz z uczestnikami będą zastanawiać się również, co popycha ludzi do przekraczania barier swojego świata. Dlaczego dla wielu osób na świecie nurkowanie jest sposobem na życie? Jakie wyzwania kryje w sobie zawód archeologa podwodnego?
Przez cały dzień na dziedzińcu będzie można podziwiać wystawę fotograficzną „Nautica – Podwodny Świat”. Fotografie Marka Kocięckiego, Krzysztofa Janickiego oraz Janusza Sicińskiego wprowadzą w fascynujący świat „po drugiej stroni tafli wody”. Wystawę będzie można oglądać w muzeum do 15 października.
Atrakcją dla dzieci będą warsztaty, podczas których najmłodsi będą mogli zanurkować w morskie głębiny, odkryć jej archeologiczne skarby, pomóc w rekonstrukcji zatopionej łodzi i konserwacji najcenniejszych znalezisk.
Organizatorami są Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Poznańskie Centrum Nurkowe „Nautica”, Studenckie Koło Badań Podwodnych przy Instytucie Archeologii UMK w Toruniu oraz Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, ul. Wodna 27,Pałac Górków.
PAP – Nauka w Polsce, Adam Lisiecki reo http://www.naukapolska.pap.pl {mos_sb_discuss:7} |