Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Wczesnośredniowieczna wieża w Stołpiu odsłania swoje tajemnice
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Wczesnośredniowieczna wieża w Stołpiu odsłania swoje tajemnice Drukuj E-mail
PAP – Nauka w Polsce   
Od 100 lat kamienna wieża w Stołpiu koło Chełma jest tematem dyskusji i przedmiotem badań archeologicznych. Posługując się najnowszymi metodami badawczymi i sięgając po źródła historyczne archeolog prof. Andrzej Buko doszedł do interesujących wniosków, które mogą mieć wielkie znaczenie dla poznania historii kształtowania się polsko-ruskiego pogranicza. 
Za wyjaśnienie zagadki tej wczesnośredniowiecznej konstrukcji zabierali się naukowcy rosyjscy i polscy. Mimo to, bez odpowiedzi pozostawało wiele pytań. Kiedy i dlaczego wybudowano tak wysoką wieżę? Jaką mogła ona pełnić funkcję – była częścią grodu, monastyrem eremickim, wczesnośredniowiecznym baptysterium?
Wykład-prezentacja multimedialna „Tajemnice polsko – ruskiego pogranicza. Zespół wieżowy w Stołpiu", przygotowany przez prof. dr hab. Andrzeja Buko z Insytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Archeologii i Etnologii PAN,   koordynatora badań wieży w Stołpiu, odbędzie się 28 listopada (wtorek) o godz. 12.00 w sali odczytowej Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie przy ul. Długiej 52 (Arsenał), wejście od Ogrodu Krasińskich.

PAP – Nauka w Polsce, Adam Lisiecki
reo
{mos_sb_discuss:7}

 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO