Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Wczesnośredniowieczną osadę produkcyjną odkryto w Rudzie Śląskiej
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Wczesnośredniowieczną osadę produkcyjną odkryto w Rudzie Śląskiej Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Pochodzącą z IX wieku osadę produkcyjną, wraz ze śladami prymitywnych pieców hutniczych, tzw. dymarek oraz, prawdopodobnie, pieców do wytopu ołowiu, odkryto w Rudzie Śląskiej. To jedna z najstarszych znanych na Górnym Śląsku osad wczesnośredniowiecznych. Jak mówi dr Jacek Pierzak, archeolog z biura wojewódzkiego konserwatora zabytków w Katowicach, osadę przypadkowo odkryli w rudzkiej dzielnicy Kochłowice miłośnicy archeologii.
Ich znalezisko jest niespodzianką, ponieważ kilka lat temu okoliczny teren był szczegółowo sprawdzany podczas budowy przebiegającej w pobliżu autostrady A4. „Wydobyto już stamtąd piękny gliniany materiał archeologiczny - grubościenną ceramikę z charakterystycznymi falistymi ornamentami i wywiniętymi na zewnątrz, skośnie ściętymi brzegami. Właśnie ona pozwoliła określić wiek osady” – zaznacza Pierzak.

Według niego, sądząc po ilości odkrytego materiału, w Kochłowicach odkryto dużą osadę hutniczą. Ukształtowanie pobliskiego terenu pozwoliło archeologom wysnuć przypuszczenie, że osada ta mogła mieć również charakter obronny.

 „Oprócz ceramiki, w pobliżu odkryto dużą ilość żużli charakterystycznych dla dymarek, w których wytapiano żelazo. Znaleziono też kawałki przetopionego ołowiu, co z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazuje, że w osadzie wytapiano również ten metal” – informuje  archeolog.

Jak dotąd nie wiadomo, czy w osadzie tej, obok części, w której pozyskiwano, wytapiano i obrabiano metale, znajdowała się również część mieszkalna. Nie jest to oczywiste, ponieważ ówczesnej technologii obróbki żelaza, zwłaszcza ołowiu, towarzyszyło silne zadymienie. Siedliska ludzi budowano więc często w pewnej odległości od osad produkcyjnych.

Osada odkryta w Kochłowicach jest jedną z najstarszych wczesnośredniowiecznych osad dotychczas odkrytych na Górnym Śląsku. Inne pochodzące z tego okresu osady w regionie to m.in. Lubomia - gród słowiańskiego plemienia Golęszyców w pobliżu Raciborza z VII-IX w., osada przy wałach Góry Zamkowej w Będzinie z IX w., a także osada w Kamieńcu, koło Zbrosławic, również z IX w.

Według Pierzaka, konieczne jest, jak tylko pogoda na to pozwoli, szybkie rozpoczęcie na terenie osady w Kochłowicach prac archeologicznych i zabezpieczających. Jej odkrywcy donoszą, że w okolicy już pojawili się tzw. poszukiwacze skarbów – osoby na własną rękę przeczesujące nielegalnie z wykrywaczami metali stanowiska archeologiczne. MTB

PAP - Nauka w Polsce

bsz
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO