Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow W mieszkaniach w Dolnośląskim znaleziona cenne zabytki archeologiczne
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
W mieszkaniach w Dolnośląskim znaleziona cenne zabytki archeologiczne Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Zabytki archeologiczne pochodzące z wykopalisk na terenie dwóch dolnośląskich powiatów znaleźli w prywatnych mieszkaniach policjanci. Funkcjonariusze zabezpieczyli też wykrywacze metalu i saperki służące do prowadzenia wykopalisk.
Na ślad znaleziska policjanci wpadli, przeszukując, na podstawie uzyskanych wcześniej informacji, kilka mieszkań na terenie powiatu jaworskiego i dzierżoniowskiego. Jak poinformowała kom. Beata Tobiasz z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, funkcjonariusze odnaleźli i zabezpieczyli wiele zabytkowych przedmiotów.

Według wstępnej oceny archeologa, odzyskane przedmioty to: 288 monet rzymskich pochodzących z I - II wieku, monety z X - XI w., 16 ostróg z XIV - XV wieku, 3 średniowieczne sierpy, 16 fragmentów ceramiki pradziejowej, a także średniowieczne kliny, noże, grot i klamra oraz mniejsze ozdoby. Wartość zabytków nie została jeszcze oszacowana.

W mieszkaniach policjanci znaleźli także sprzęt, który mógł służyć do poszukiwania "skarbów". Zabezpieczono 5 urządzeń do wykrywania metalu oraz saperki. W sprawie przesłuchano dotąd 5 osób.

Jak dodała Tobiasz, wśród osób, u których znaleziono zabytkowe przedmioty, było dwóch historyków - w tym jeden nauczyciel historii, oraz funkcjonariusz policji. Zabezpieczone rzeczy zostaną poddane ekspertyzie, którą przeprowadzą biegli z zakresu archeologii. IWE

PAP - Nauka w Polsce

kap
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO