Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow W długi weekend ponowne otwarcie wystawy "Wawel zaginiony"
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota






Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
W długi weekend ponowne otwarcie wystawy "Wawel zaginiony" Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Wystawa, mieszcząca się w przyziemiu budynku zamykającego od zachodu dziedziniec pałacu królewskiego, istnieje od 1975 r. Przez ostatnie półtora roku budynek był remontowany, a wystawa przechodziła konserwację.

Ekspozycja "Wawel zaginiony" to przede wszystkim rezerwat archeologiczno-architektoniczny, ukazujący romańskie, gotyckie i renesansowe fragmenty zabudowy zamku. Zwiedzając ją można zobaczyć m.in. fragmenty czteroabsydowej rotundy śś. Feliksa i Adaukta - Najświętszej Marii Panny. Powstanie świątyni datuje się na okres od IX w. po rok 1000. Pierwotnie była to prawdopodobnie kaplica rezydencji książęcej.

W podziemnym rezerwacie archeologiczno-architektonicznym zobaczyć można też pozostałości gotyckiego zamku i relikty renesansowych kuchni królewskich. W salach lapidarium prezentowane są bogato dekorowane renesansowe detale architektoniczne, pochodzące z pałacu królewskiego oraz zbiór kafli z pieców wawelskich.

Ekspozycja prezentuje też rezultaty odkryć archeologicznych dokonanych na Wzgórzu Wawelskim. Na tle starych murów i bruków pokazane są znalezione na wzgórzu zabytki z okresu od średniowiecza po czasy nowożytne: naczynia, narzędzia z drewna, kości i rogu, broń i biżuteria, monety oraz rzeźby romańskie i gotyckie.

Uzupełnieniem wystawy są modele ważniejszych romańskich i gotyckich budowli Wawelu oraz nowa wersja prezentacji multimedialnej, pokazująca wybrane obiekty záokresu wczesnoromańskiego iáromańskiego.

Wystawę można zwiedzać w dni powszednie od 9.30 do 17. W soboty i niedziele - do 18. W poniedziałki wstęp jest wolny, ale ekspozycja czynna tylko do godz. 13. "Przypominamy, że 1 i 3 maja to dni świąteczne, więc wystawa będzie czynna jak w niedziele" - dodała Sabina Potaczek-Jesionek z Zamku Królewskiego na Wawelu. CZO

PAP - Nauka w Polsce


Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Nauka w Polsce. if (window.self) window.print();

 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO