Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow W Wilczycach będzie można podglądać życie łowców sprzed 15 tysięcy lat
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
W Wilczycach będzie można podglądać życie łowców sprzed 15 tysięcy lat Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Władze gminy Wilczyce (woj. świętokrzyskie) planują budowę pawilonu prezentującego tamtejsze odkrycia archeologiczne. Konstrukcja ma stanąć tuż nad stanowiskiem z epoki kamienia. „To wyjątkowe na skalę europejską stanowisko ze śladami życia magdaleńskich łowców sprzed 15 tysięcy lat” – mówi prof. Romuald Schild, dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, kierujący badaniami w Wilczycach.
W planach jest także budowa tarasu z widokiem na dolinę Opatówki, niedaleko płynącej rzeki. „Z tego miejsca widać jak na dłoni całą okolicę. To właśnie stąd łowcy obserwowali stada zwierząt gromadzących się przy Opatówce" – dodaje.
Stanowisko znajduje się na wciąż uprawianym polu, co sprawia że jest wciąż niszczone. „Dlatego ok. dwóch hektarów ziemi zostanie wyłączonych spod uprawy. Wraz z władzami gminy podjęliśmy starania, by zabezpieczyć zabytki przed zniszczeniem” – mówi prof. Schild.

Niezwykłości stanowisku nadaje fakt, że zabytki pozostawione przez pradziejowych łowców przetrwały do naszych czasów dzięki obecności klinów lodowych.

„Magdaleńczycy założyli swój obóz w miejscach pęknięć ziemi spowodowanych powstaniem w wiecznej zmarzlinie klinów wypełnionych lodem, w tak zwanych klinach mrozowych. Ich najwyższa część w miarę ocieplania klimatu tworzyła głębokie, do 2 metrów, rowy. W czasie wiosennej odwilży lód wypełniający dolne warstwy klina, poniżej dna rowu, topił się, a to, co leżało na nim, powoli zapadało się coraz głębiej. Tak ułożony materiał został przykryty warstwą lessu i przetrwał aż do dziś” – wyjaśnia prof. Schild.

Dwa lata temu odkryto tu szkielet dziecka, w zeszłym - naszyjnik z kłów lisa polarnego. Część stanowiska pozostawiono nietkniętą. Poczeka na skuteczniejsze metody badawcze.

Trwają analizy wydobytych materiałów zabytkowych. Żmudną pracę wykonuje kilkunastu specjalistów.

Od przyszłego roku przeprowadzone będą intensywne poszukiwania w okolicy Wilczyc kolejnych tego typu stanowisk. „Uważam, że powinny się one tam znajdować, choć część uległa erozji, a część zapewne została zniszczona przez uprawę pól” – dodaje prof. Schild.

PAP - Nauka w Polsce, Adam Lisiecki

reo
{mos_sb_discuss:7}

 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO