Kolejne dwa groby z pierwszego wieku naszej ery odkryli archeolodzy podczas prac wykopaliskowych w 艁臋towicach ko艂o Tarnowa (woj. ma艂opolskie) - informuje Andrzej Szpunar, zast臋pca dyrektora Muzeum Okr臋gowego w Tarnowie, kt贸re prowadzi prace wykopaliskowe.
"Nowe groby zosta艂y odkryte na terenie dawnego cmentarzyska kultury przeworskiej. W zesz艂ym miesi膮cu odkryli艣my tam dwie inne, dobrze zachowane mogi艂y" - m贸wi Szpunar. Pierwszy z grob贸w to mogi艂a typu jamowego - zebrane ze stosu szcz膮tki wk艂adano wprost do jamy wykopanej w ziemi, a obok uk艂adano r贸偶ne przedmioty nale偶膮ce do zmar艂ego. Odkryte w niej przedmioty wskazuj膮, 偶e pochowano w nim kobiet臋. Drugi odkryty grobowiec to mogi艂a popielnicowa, w kt贸rej w glinianym naczyniu (tzw. popielnicy) z艂o偶ono prochy zmar艂ego, zebrane ze stosu. Najprawdopodobniej le偶a艂 w niej m臋偶czyzna.
Gr贸b zosta艂 cz臋艣ciowo zniszczony, gdy偶 rok temu w艂a艣ciciel posesji nie艣wiadomie przeprowadzi艂 przez niego wykop. "Zebrali艣my w nim jednak sporo ko艣ci i skorup, z kt贸rych uda si臋 zrekonstruowa膰 popielnic臋" - ocenia archeolog.
Obecne wykopaliska obejmuj膮 centraln膮 cz臋艣膰 cmentarzyska. Dosz艂o do nich dopiero teraz, poniewa偶 stanowisko znajdowa艂o si臋 na podw贸rku prywatnego gospodarstwa i archeolodzy musieli czeka膰 na zgod臋 w艂a艣ciciela. Teraz naukowcy planuj膮 kolejne dwa wykopy, ale ju偶 na terenie ogrodu. W sumie poszukiwania obejmuj膮 teren o powierzchni dw贸ch ar贸w.
Jak podkre艣la Szpunar, dzi臋ki nowym odkryciom, liczba grobowc贸w znalezionych od lat 80. ubieg艂ego wieku na stanowisku archeologicznym w 艁臋towicach wzros艂a do ponad 30. Jest to najwi臋ksze cmentarzysko kultury przeworskiej po tej stronie Wis艂y.
Odkryte eksponaty, po konserwacji, b臋d膮 prezentowane na wystawie w Muzeum Okr臋gowym w Tarnowie. Planowane jest tak偶e stworzenie sta艂ej ekspozycji archeologicznej w szkole podstawowej w 艁臋towicach.
Badania archeolog贸w z tarnowskiego muzeum prowadzone s膮 w ramach programu ratowania dziedzictwa kulturowego na terenie wojew贸dztwa ma艂opolskiego, dofinansowanego z funduszy Unii Europejskiej. RGR PAP - Nauka w Polsce reo http://www.naukapolska.pap.pl {mos_sb_discuss:7} |