Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow W Chinach odkryto XVI-wieczny wrak z ładunkiem porcelany
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
W Chinach odkryto XVI-wieczny wrak z ładunkiem porcelany Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Chińscy archeolodzy odnaleźli na Morzu Południowochińskim wrak statku z XVI wieku, wypełniony porcelaną z czasów Dynastii Ming - donosi serwis internetowy YahooNews.
Naukowcy odnaleźli wrak za pomocą urządzeń nawigacji satelitarnej po tym, jak policja poinformowała ich o konfiskacie starych wyrobów ceramicznych, dokonanej u handlujących nimi rybaków na wybrzeżu prowincji Guangdong i wynikach śledztwa w sprawie nielegalnej akcji wydobywczej.

Jak wyjaśnił archeolog dr Wei Jun, wstępne badania wraku statku o długości ok. 17 metrów, spoczywającego na głębokości 20 metrów wskazują, że mógł on zatonąć 400 lat temu po uderzeniu w rafę. Jego ładunkiem była porcelana z czasów Dynastii Ming (1368-1644 r.).

Wrak z chińską porcelaną jest kolejnym znaleziskiem tego typu, odkrytym zaledwie miesiąc po rozpoczęciu - również na Morzu Południowochińskim - operacji wydobycia porcelany z wraku statku z czasów Południowej Dynastii Song (1127-1279 r.).

Najnowsze odkrycie dostarczy, zdaniem dr Wei, nowych informacji o Morskim Jedwabnym Szlaku, łączącym cesarskie Chiny z Zachodem, i pozwoli uzupełnić wiedzę o chińskiej żegludze morskiej, budowie statków i wytwarzaniu wyrobów ceramicznych.

Od 2005 r. morskie dno u wybrzeży Chin jest regularnie penetrowane przy użyciu zaawansowanej technologii przez zagranicznych poszukiwaczy skarbów, po odkryciu u wybrzeży prowincji Fujian wraku zawierającego 15000 sztuk XVII-wiecznej niebiesko-białej porcelany.

Jak alarmuje chińska prasa, wiele skarbów z chińskich wód jest kradzionych i wywożonych na zagraniczne rynki antyków i dzieł sztuki. JACK

PAP - Nauka w Polsce

bsz
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO