Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow W Biskupicach powstała replika średniowiecznego grodu
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
W Biskupicach powstała replika średniowiecznego grodu Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
W Biskupicach niedaleko Byczyny (Opolskie) otwarto replikę średniowiecznego grodu - Polsko-Czeskie Centrum Szkolenia Rycerstwa.
Centrum kosztowało 4 miliony 400 tys. zł. Ponad połowa tej kwoty pochodzi z funduszy Unii Europejskiej - poinformował burmistrz Byczyny, Ryszard Gruener. Licząca ponad 2 tys. metrów kwadratowych warownia jest zbudowana z drewna i otoczona wysokim drewnianym murem. Wzorem dla konstruktorów były budowle warowne średniowiecza. Docelowo w grodzie ma powstać hotel, karczma, kuźnia i zbrojownia. Na podgrodziu staną średniowieczne chaty i warsztaty rzemieślników.
Według Gruenera, takie miejsce to duża szansa na rozwój gminy. "Liczymy, ze powstaną tu nowe miejsca pracy" - powiedział burmistrz.

1 i 2 września w grodzie zorganizowano turniej rycerski z udziałem wojów z całej Polski i gości z zagranicy - z Ukrainy, Czech Słowacji, Rosji, Białorusi i Austrii. Widzowie podziwiali m.in. walki na białą broń, turniej łuczniczy a także inscenizację zdobywania miasta i pokazy ognia.

W Centrum tajniki rycerskiego życia poznawać mają członkowie bractw rycerskich z całej Europy. "Organizowane będą szkolenia w fechtunku mieczami, toporami, włóczniami i oszczepami, a także w strzelaniu z łuku, kuszy i średniowiecznej broni palnej" - wyliczał burmistrz.

Dysponująca obiektem gmina Byczyna chce też, aby w grodzie realizowane były żywe lekcje historii. "Grupy młodzieży będą tutaj mogły poznać +na żywo+ jak wyglądało życie w średniowiecznej warownej osadzie" - zapowiedział Gruener.

Lokalizacja grodu nie jest przypadkowa. W okolicach zalewu nad którym go usytuowano archeolodzy odkryli pozostałości osad. "Mamy tu pięć stanowisk archeologicznych kultury łużyckiej" - powiedział burmistrz. JSZ

PAP - Nauka w Polsce

tot
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO