Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Udany sezon polskich archeologów w Turkmenistanie
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Udany sezon polskich archeologów w Turkmenistanie Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Zaskakujące i sensacyjne znaleziska, będące unikatami na skalę międzynarodową przyniosła tegoroczna kampania wykopaliskowa, którą w południowym Turkmenistanie prowadzili naukowcy z Polskiej Misji Archeologicznej w Iranie i Azji Środkowej.
12062008Zdaniem Marcina Wagnera z Instytutu Archeologii UW, znaleziska, na które natrafili naukowcy na stanowisku Mele Hairam w oazie Sarakhs, można porównać do największych odkryć w historii archeologii tych terenów.

"Właśnie tutaj polscy archeolodzy pod kierunkiem prof. Barbary Kaim odsłonili najlepiej zachowaną świątynię kultu zoroastryjskiego datowaną na koniec okresu partyjskiego i okres sasanidzki (II - VII w n.e.) z zachowanym in situ klepsydrowatym ołtarzem ognia, piecem do przechowywania świętego żaru, podiami dekorowanymi stiukiem i malowidłami z przedstawieniem władcy" - informuje Marcin Wagner.

Jak mówi, w badanych w tym roku trzech pomieszczeniach archeolodzy odsłonili kilkanaście zabytków z kości słoniowej w większości zachowanych w bardzo dobrym, a nawet idealnym stanie. "Poza pięcioma szpilami kościanymi zakończonymi główkami z przedstawieniem kogutów, mitycznego ptaka SIMORGA, czy też owocu granatu, natrafiono na płytki z kości przedstawiające sasanidzkich władców siedzących na tronie oraz jadących na koniu - mówi. - Oprócz samych przedstawień związanych z kręgiem sztuki perskiej, kilka zabytków z kości słoniowej wykazuje bliskie związki ze sztuka indyjską, tym samym wskazując ich proweniencję".

To nie jedyne zabytki z kości słoniowej. Jak przypomina Wagner, od wielu lat archeolodzy na całym stanowisku znajdowali niewielkich rozmiarów szklane pionki ze znakiem "ankh" na wierzchniej stronie i zastanawiali się do czego mogą służyć. "Teraz już wiadomo, gdyż na podłodze jednego z pomieszczeń świątynnych znaleźli komplet kilkunastu pionków wraz z kościanymi kostkami do gry. Oprócz nieznanej nam bliżej gry z pionkami, jak się wydaje, kapłani oddawali się w wolnych chwilach i innym grom, gdyż znaleziono jeszcze jedną dziwną +kościana tubę+ wydrążoną wewnątrz, która miała na swoich bokach wyryte koncentryczne koła w liczbie od 1 do 4, zaś jej krótsze przewiercone boki były dodatkowo ponacinane" - wyjaśnia.

12062008_1 Naukowcy odkryli także skarb liczący ponad trzysta monet kuszano- sasanidzkich oraz tzw. "śmietnisko ceramiczne". "Z zebranego w tym miejscu materiału ceramicznego archeolodzy mozolnie po dokładnym przejrzeniu wszystkich fragmentów wykleili kilka amfor, dekorowanych na wylewie mis z imadłem poziomym oraz kilkanaście naczyń zasobowych, w tym jeden pięknie dekorowany wzorami geometrycznymi ze sceną figuralną tuż pod imadłem" - opowiada Wagner.

Poza tym archeolodzy odczyścili fragmenty złotej biżuterii i fragmenty ostrakonów. Badacze znaleźli jeszcze fragment inskrypcji na krążku średnicy około 30 cm z zielonkawego alabastru w języku Pahlawi. Udało im się także przebadać studnię, która znajduje się na dziedzińcu przed wejściem do świątyni, Jej głębokość wynosiła ok. 6,5 m., a jej dno wyłożone było trapezoidalnymi dużymi cegłami.

Sezon zakończył się 20 maja uroczystością podczas której archeolodzy z Polskiej Misji Archeologicznej w Iranie i Azji Środkowej oddali zabytki kościane do niedawno otworzonego w Aszchabadzie muzeum sztuki.

"Badania Polaków na stanowisku Mele Hairam są jednymi z najważniejszych prac archeologicznych prowadzonych obecnie w Turkmenistanie" - ocenia Marcin Wagner. Badania są tu prowadzone od 10 lat. BSZ/ALS

PAP - Nauka w Polsce

 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO