Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Tysiące posążków ofiarnych odkryto w starożytnym sanktuarium w Grecji
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Tysiące posążków ofiarnych odkryto w starożytnym sanktuarium w Grecji Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Archeolodzy odkryli w ruinach starożytnego sanktuarium w środkowej Grecji tysiące miniaturowych naczyń glinianych i posążków - donosi serwis internetowy CNEWS.
Prace wykopaliskowe prowadzone na stanowisku w pobliżu Orchomenos, 130 kilometrów na północny-zachód od Aten, odsłoniły rzadko rozsiane pozostałości ograniczającego muru, otaczającego wiejskie sanktuarium.

W miejscu świątyni naukowcy odnaleźli w wydrążonej w kamieniu wnęce tysiące sztuk glinianych darów ofiarnych, pochodzących z okresu od początku V w. p.n.e. do III w. p.n.e.

W skład znaleziska wchodzą miniaturowe naczynia, posążki przedstawiające kobiety, figurki zwierząt, a także gliniane lampy.

Na jednym z przedmiotów ofiarnych naniesiona jest inskrypcja z imieniem Eurynome, które w mitologii greckiej nosiła matka trzech Charyt. W starożytnym Rzymie Charyty były identyfikowane z Gracjami.

Komunikat ministerstwa kultury Grecji informuje, że nie określono jeszcze jednoznacznie, którym bóstwom oddawano cześć w tym miejscu, ale najprawdopodobniej były one związane z urodzajem.

Wiadomo historykom, że w starożytnym Orchomenos stało sanktuarium poświęcone trzem Charytom, ale jest za wcześnie na określenie, czy odkryte miejsce kultu i przedmioty ofiarne mają z nim coś wspólnego. (PAP)

jack/ krx/
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO