Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Tron papieski i stare dokumenty rzemieślnicze na wystawie w Archiwum Państwowym
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Tron papieski i stare dokumenty rzemieślnicze na wystawie w Archiwum Państwowym Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Tron papieski, zdjęcia, pieczątki i setki dokumentów pokazano na wystawie "Z dziejów rzemiosła kaliskiego", którą otwarto w Archiwum Państwowym w Kaliszu.
Tron wykonali 10 lat temu rzemieślnicy z ówczesnego województwa kaliskiego, przed pielgrzymką Jana Pawła II do Kalisza. Obecnie jest własnością miejscowej Bazyliki św. Józefa i został wypożyczony na wystawę. Zgromadzone dokumenty pochodzą ze zbiorów prywatnych oraz archiwów w Poznaniu, Kaliszu i Warszawie.

Do najcenniejszych eksponatów należą dokumenty zatwierdzające nadania praw różnym cechom przez władze Kalisza, a także przez samego króla. "Król Polski Jan Kazimierz powtarza i potwierdza dokument z 1661 r., w którym władze Kalisza zatwierdziły artykuły cechowe piwowarów kaliskich" - czytamy w dokumencie z 9 maja 1662 r.

Z księgi przyjęć do cechu cyrulicznego z 1597 r. można dowiedzieć się, kto w tym czasie został przyjęty i wyzwolony na czeladnika.

Rozkwit kaliskiego rzemiosła przypadał na przełom XIV i XV wieku, ale już w XIII wieku było ono zorganizowane w cechy - spożywczy, skórzany, włókienniczy, drzewny, metalowy i inne.

Wystawę, zorganizowaną w ramach obchodów 750-lecia lokacji Kalisza, można oglądać do końca października. ZAK

PAP - Nauka w Polsce

bsz
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO