Kopi臋 bi偶uterii pochodz膮cej ze s艂ynnego "Skarbu Priama", replik臋 po艣miertnej maski Agamemnona mo偶na b臋dzie m.in.ogl膮da膰 od 29 marca na wystawie "Troja - sen Henryka Schliemanna" w warszawskim Pa艅stwowym Muzeum Archeologicznym.
Zgromadzone na ekspozycji zabytki przyjecha艂y do Polski po raz pierwszy z Museum fuer Vor- und Fruehgeschichte w Berlinie. Wystawa, kt贸ra jest ukoronowaniem Roku Polsko-Niemieckiego trwaj膮cego od maja 2005 roku, obejmuje eksponaty, kt贸re odkry艂 Niemiec Heinrich Schliemann podczas poszukiwa艅 archeologicznych na p贸艂nocno-wschodnim wybrze偶u Turcji pod koniec XIX wieku.
"Wystawa dotyczy przede wszystkim realizacji pewnego marzenia. Pokazuje, 偶e je艣li marzenia b臋d膮 poparte ci臋偶k膮 prac膮 i odrobin膮 szcz臋艣cia, uda si臋 odnale藕膰 to, o czym 艣ni膮 archeolodzy na ca艂ym 艣wiecie" - podkre艣la kurator wystawy, wicedyrektor muzeum Wojciech Borkowski.
Zdaniem organizator贸w g艂贸wn膮 atrakcj膮 wystawy jest kilka sztuk jedynych replik bi偶uterii pochodz膮cej ze "Skarbu Priama". Kopie wykonane s膮 z poz艂acanego srebra. Skarb nale偶膮cy do kr贸la Troi, Priama liczy艂 8833 przedmiot贸w ze z艂ota i srebra, elektronu i miedzi.
Orygina艂 "Skarbu Priama" Schliemann podarowa艂 Muzeum Staro偶ytno艣ci w Berlinie, sk膮d w 1945 roku wywioz艂a go armia sowiecka. Przez 40 lat uznawano skarb za zaginiony. Od 1994 roku wiadomo, 偶e "Skarb Priama" le偶y w magazynach Muzeum im. A. Puszkina w Moskwie. O prawo do niego spieraj膮 si臋 Rosja, Niemcy i Turcja.
Opr贸cz bi偶uterii na wystawie mo偶na ogl膮da膰 kopi臋 po艣miertnej maski zwanej mask膮 Agamemnona, ceramiczne naczynia o nietypowych, tzw. antropomorficznych kszta艂tach przypominaj膮cych ludzkie sylwetki, a tak偶e figurki b贸stw oraz narz臋dzia i bro艅 wykonane z krzemienia, kamienia, br膮zu i 偶elaza.
Ponadto ekspozycja obejmuje zabytki, kt贸re trafi艂y po wojnie do Pa艅stwowego Muzeum Archeologicznego ze zbior贸w polskiego archeologa Erazma Majewskiego. S膮 to kopie i orygina艂y fragment贸w naczy艅 troja艅skich. Dwie gabloty prezentuj膮 tak偶e pras臋 polsk膮 z XIX wieku opisuj膮c膮 wykopaliska w Troi.
Dla dzieci, kt贸re przyjd膮 na wystaw臋, przygotowano drewnian膮 replik臋 konia troja艅skiego i warsztaty z艂otnicze.
Henryk Schliemann odkry艂 legendarn膮 Troj臋 w 1870 roku. Ten niemiecki kupiec zafascynowa艂 si臋 dzie艂ami Homera, kt贸ry Troj臋 opisa艂 w poemacie "Illiada". Schliemann po艣wi臋ci艂 sw贸j maj膮tek i w ci膮gu 20 lat odkry艂 na tureckim wzg贸rzu Hisarlik pozosta艂o艣ci 9 wybudowanych tam kolejno miast. Najstarsze z nich si臋ga 3000 p.n.e, a najm艂odsze wzniesiono w okresie cesarstwa rzymskiego w IV w. n.e.
Wystawa w Pa艅stwowym Muzeum Archeologicznym b臋dzie czynna do 14 czerwca 2006 roku. Potem eksponaty b臋d膮 prezentowane tak偶e w Krakowie, Gda艅sku, Poznaniu, 艁odzi i Wroc艂awiu.
PAP - Nauka w Polsce, Marta Danowska we
{mos_sb_discuss:7} |