Zestawy ozd贸b, naczy艅, narz臋dzi i broni sprzed tysi膮cleci mo偶na znale藕膰 na wystawie "Troja - sen Henryka Schliemanna". Ekspozycja od 28 marca prezentowana b臋dzie w Pa艅stwowym Muzeum Archeologicznym (PMA) w Warszawie.
"G艂贸wna atrakcja wystawy to jedyna istniej膮ca kopia bi偶uterii ze +Skarbu Priama+, wykonana z poz艂acanego srebra" - informuje Anna Drzewicz z PMA. Orygina艂 zbroi zosta艂 wywieziony przez armi臋 radzieck膮 z Berlina w 1945 roku. Przez 40 lat uwa偶any by艂 za zaginiony.
Dopiero w 1994 roku odnalaz艂 si臋 w Muzeum im. Aleksandra Puszkina w Moskwie. Od tego czasu, jak zaznacza Anna Drzewicz, trwa sp贸r mi臋dzy Rosj膮, Niemcami i Turcj膮 o prawo w艂asno艣ci, nazywany drug膮 wojn膮 troja艅sk膮. Staro偶ytna Troja, rozs艂awiona dzi臋ki „Iliadzie" Homera, zosta艂a odkryta przez Heinricha Schliemanna, niemieckiego kupca i archeologa-amatora w 1870 roku na p贸艂nocno-wschodnim wybrze偶u dzisiejszej Turcji. "W latach 1870-1890 Schliemann przeprowadzi艂 na wzg贸rzu Hisarlik siedem kilkumiesi臋cznych kampanii wykopaliskowych, w wyniku kt贸rych odkopa艂 pozosta艂o艣ci a偶 9 wybudowanych tu kolejno miast (ponumerowanych od I do IX), niszczonych przez po偶ary, wojny i trz臋sienia ziemi" - przypomina Drzewicz.
Podczas wykopalisk odkryto tysi膮ce bezcennych zabytk贸w, m.in. s艂ynny „Skarb Priama", sk艂adaj膮cy si臋 z setek sztuk z艂otej i srebrnej bi偶uterii. Wi臋kszo艣膰 z tych znalezisk przekazana zosta艂a do Muzeum Staro偶ytno艣ci w Berlinie jako dar dla narodu niemieckiego.
"Opr贸cz +Skarbu Priama+ niew膮tpliw膮 atrakcj膮 wystawy s膮 liczne oryginalne naczynia gliniane o wyszukanych i zaskakuj膮cych kszta艂tach, a tak偶e ciekawe figurki antropomorficzne, b臋d膮ce prawdopodobnie przedstawieniami b贸stw" - podkre艣la Drzewicz.
O tym, jak wygl膮da艂o 偶ycie codzienne mieszka艅c贸w Troi mo偶na dowiedzie膰 si臋 dzi臋ki prezentowanemu bogatemu zbiorowi narz臋dzi, kt贸rymi pos艂ugiwa艂a si臋 贸wczesna ludno艣膰. Narz臋dzia wykonane s膮 z krzemienia, kamienia, br膮zu oraz 偶elaza,
Jak informuje Drzewicz, zgromadzone na ekspozycji zabytki s膮 po raz pierwszy w historii prezentowane na terenie Polski. "Po raz pierwszy zosta艂 tak偶e udost臋pniony zwiedzaj膮cym zestaw ceramiki troja艅skiej, znajduj膮cy si臋 w zbiorach Pa艅stwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie" - m贸wi.
Wystawa przygotowywana jest przez Pa艅stwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie wsp贸lnie z Museum für Vor- i Frühgeschichte w Berlinie. Patronat honorowy nad wystaw膮 obj膮艂 prezes Rady Ministr贸w RP, Kazimierz Marcinkiewicz.
W Warszawie wystawa b臋dzie prezentowana do 15 czerwca 2006 roku.
Mi艂o艣nicy archeologii b臋d膮 j膮 mogli zobaczy膰 te偶 w:
* Muzeum Archeologicznym w Krakowie od 15 czerwca do 15 wrze艣nia 2006 roku; * Muzeum Archeologicznym w Gda艅sku od 15 wrze艣nia do 15 grudnia 2006 roku; * Muzeum Archeologicznym w Poznaniu od 15 grudnia 2006 roku do 15 marca 2007 roku; * Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w 艁odzi od 15 marca do 15 czerwca 2007 roku; * Muzeum Miejskim Wroc艂awia od 15 czerwca do 30 wrze艣nia 2007 roku. BSZ PAP - Nauka w Polsce reo http://www.naukapolska.pap.pl/ {mos_sb_discuss:7} |