Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Troja  sen Henryka Schliemanna na wystawie w Łodzi
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Troja  sen Henryka Schliemanna na wystawie w Łodzi Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Kopię biżuterii pochodzącej ze słynnego "Skarbu Priama", replikę pośmiertnej maski Agamemnona, a także zbiór narzędzi i ceramiki można oglądać na wystawie "Troja - sen Henryka Schliemanna", którą otwarto w łódzkim muzeum archeologiczno-etnograficznym.
Na wystawę składają się eksponaty, które odkrył Niemiec Heinrich Schliemann podczas poszukiwań archeologicznych na wybrzeżu Turcji pod koniec XIX wieku. Prezentowane będą zabytki ze zbiorów kilku instytucji m.in. Museum für Vor- und Frühgeschichte w Berlinie na czele z repliką „Skarbu Priama”.

„Dzięki Schliemannowi rozwinęła się cała nowożytna archeologia europejska. Człowiek ten dzięki swej ciężkiej pracy jak i szczęściu pod koniec życia mógł realizować swoje pasje, czyli szukanie najsłynniejszych starożytności. Jemu się udało, czego rezultat można zobaczyć na naszej wystawie, która powinna się stać inspiracją dla wszystkich, nie tylko archeologów, którzy poszukają sławy, sukcesu oraz szczęścia” – mówi rzeczniczka łódzkiego muzeum, Grażyna Przanowska.

Według niej, główną atrakcją wystawy jest wykonana z pozłacanego srebra, jedyna istniejąca kopia biżuterii pochodząca ze "Skarbu Priama", który liczył 8833 przedmiotów ze złota i srebra, elektronu i miedzi należących do króla Troi, Priama. Oryginał Schliemann podarował Muzeum Starożytności w Berlinie, skąd w 1945 r. wywiozła go armia sowiecka. Przez 40 lat uznawano skarb za zaginiony. Od 1994 r. wiadomo, że "Skarb Priama" leży w magazynach Muzeum im. A. Puszkina w Moskwie. O prawo do niego spierają się Rosja, Niemcy i Turcja.

Oprócz biżuterii na wystawie będzie można obejrzeć kopię pośmiertnej maski, zwanej maską Agamemnona, ceramiczne naczynia o nietypowych, tzw. antropomorficznych kształtach przedstawiających ludzkie kształty, a także figurki bóstw oraz narzędzia i broń wykonane z krzemienia, kamienia, brązu i żelaza.

Dyrekcja Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi udostępniła organizatorom wystawy, publikacje dotyczące Troi z końca XIX w., czyli z czasów rozkopywania wzgórza przez Henryka Schliemanna.

Ponadto ekspozycja obejmuje zabytki, które trafiły po wojnie do Państwowego Muzeum Archeologicznego ze zbiorów Erazma Majewskiego. Są to kopie i oryginały fragmentów naczyń trojańskich. Dwie gabloty prezentują także prasę polską z XIX wieku opisującą wykopaliska w Troi.

Wystawie towarzyszy efektownie wydany przez Państwowe Muzeum Archeologiczne katalog z wyczerpującymi artykułami opisującymi historię życia Henryka Schliemanna wraz z omówieniem badań Troi.

Henryk Schliemann odkrył legendarną Troję w 1870 r. Ten niemiecki kupiec zafascynował się dziełami Homera, który Troję opisał w poemacie "Illiada". Schliemann, poświęcił swój majątek i w ciągu 20 lat odkrył na tureckim wzgórzu Hisarlik pozostałości 9 wybudowanych tam kolejno miast. Najstarsza z nich sięga 3000 p.n.e, a najmłodszą wzniesiono w okresie cesarstwa rzymskiego w IV w. n.e. BLE

PAP - Nauka w Polsce

bsz
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO