Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Tracki symbol władzy sprzed 2800 lat odkryto w Bułgarii
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Tracki symbol władzy sprzed 2800 lat odkryto w Bułgarii Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Archeolodzy odkryli w południowo-wschodniej Bułgarii najstarszy ze starożytnych symboli władzy, odnalezionych na terytorium kraju, gdzie niegdyś żyły i panowały trackie plemiona - donosi serwis internetowy Novinite.
Bułgarscy archeolodzy Daniela Agre i Dejan Diczew dokonali odkrycia w pobliżu wioski Goljam Dervent, w pobliżu granicy z Turcją, w trakcie badania dolmenu, wczesnego rodzaju grobowca, jakie były budowane przez starożytnych Traków.


Przy wejściu do grobowca naukowcy odkryli fryz wyryty w kamieniu, przedstawiający splecione motywy zwierzęce i geometryczne.

Wyjątkową częścią znaleziska jest motyw podwójnego topora - w trackiej społeczności symbolizującego siłę - umieszczonego w okręgu.

Jak poinformowali archeolodzy, topór pokryty jest licznymi ornamentacjami, a na fryzie umieszczono wizerunki węży, które w trackich wierzeniach religijnych symbolizowały władzę królewską.

Odkrycia dokonano na terenie, który był zamieszkiwany przez plemiona Traków w IX i VIII w. p.n.e.

Podwójny topór był później symbolem królewskiej dynastii plemienia Odrisa, która stworzyła najsilniejszą tracką organizację państwową w drugiej połowie I tysiąclecia p.n.e.

Pojawienie się tego symbolu na grobowcu starszym o 300 lat oznacza, według naukowców, że organizacja państwa rozpoczęła się wcześniej, na terenie badanym przez archeologów.

Zdaniem ekspertów zarówno dolmen z królewskim fryzem, jak i drugi - położony w pobliżu - są grobowcami należącymi do silnego klanu władców i kapłanów, żyjących od końca IX w. p.n.e. do końca VIII w. p.n.e. JACK

PAP - Nauka w Polsce

bsz
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO