Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Starożytny cmentarz dziecięcy odkryto na Cyprze
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Starożytny cmentarz dziecięcy odkryto na Cyprze Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Archeolodzy zakończyli prace wykopaliskowe prowadzone na Cyprze, podczas których odkryli starożytne miejsca pochówku, m.in. dzieci, dające obraz obrzędów religijnych i zachowań społecznych sprzed tysięcy lat - donosi serwis internetowy Financial Mirror.
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu oraz Centrum Badań Archeologicznych Lemba, pracujący pod kierunkiem profesora Edgara Peltenburga, prowadził badania na stanowisku Souskiou w pobliżu Palaipafos.

W miejscu tym znajdują się najstarsze cmentarze odkryte na Cyprze, pochodzące z III tysiąclecia p.n.e., z czasów znacznie poprzedzających okres, kiedy cmentarze stały się powszechne w epoce brązu.

Naukowcy w swoich badaniach koncentrowali się na problematyce stylu życia ludzi zamieszkujących w starożytności okolicę, którzy założyli cmentarze i korzystali z nich.

Badano, w jaki sposób ludzie żyjący w epoce brązu wykuli w skale tarasy, na których stawiali domostwa w starożytnej osadzie położonej na stromym zboczu wzgórza.

Pozostałości domów, odkryte po wewnętrznej, chronionej części tarasów, umożliwiły ekspertom zebranie informacji, świadczących o stylu życia członków społeczności.

Mieszkańcy osady Souskiou specjalizowali się w wytwarzaniu statuetek w rodzaju tej, która wkrótce ozdobi nowe pieniądze wprowadzane na Cyprze - euro.

Ku zaskoczeniu naukowców okazało się, że wytwarzanie statuetek nie było ograniczone do jednego warsztatu, lecz było rozproszone po całe osadzie. Materiał, z którego wykonywano posążki, był rozprowadzany po całej osadzie w taki sposób, by podkreślić fakt ich tworzenia przez rozmaite grupy.

Odkryte ślady dostarczyły naukowcom nowych informacji o sposobie wytwarzania posążków, a także o organizacji społeczności i produkcji rzemieślniczej w starożytności na Cyprze.

Jak dotąd eksperci uważali, że wszyscy zmarli z osady byli pogrzebani na unikalnych cmentarzach Souskiou, ale zespół profesora Peltenburga odkrył osobny cmentarz dziecięcy, położony na szczycie wzgórza, świadczący o istnieniu oddzielnych obyczajów pogrzebowych.

Wiek i status społeczny zmarłego mógł mieć wpływ na wybór miejsca spoczynku.

Znalezisko wyjaśnia dotychczasowe wątpliwości co do niskiej reprezentacji dzieci na znanych cmentarzach w stosunku do danych wynikających z analizy umieralności. JACK

PAP - Nauka w Polsce

bsz
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO