Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Starożytni pasterze bydła byli artystami
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Starożytni pasterze bydła byli artystami Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce, Adam Lisiecki   
"Twórcy sztuki naskalnej z Dachli byli pasterzami bydła. Żyli tu mniej więcej 8-5 tyś. lat temu" - mówi prof. Michał Kobusiewicz z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, archeolog badający relikty ludzkiego pobytu w oazie Dachla w Egipcie.
Oaza leży w środku egipskiej Pustyni Zachodniej. Znana jest, między innymi, ze znajdujących się tam licznych naskalnych rytów - przedstawień kobiet, żyraf, słoni. W pradziejach tętniła życiem; dziś wyschnięte koryta rzeki (arab. "wadi") - świadkowie przeszłości - są przedmiotem zainteresowania naukowców.
Co wiadomo o autorach starożytnych rytów? Archeolodzy zlokalizowali w okolicy liczne osady z epoki kamienia zakładane w pobliżu wówczas liczniejszych niż dziś źródeł wody. "Są to skupienia wyrobów kamiennych i krzemiennych, fragmenty glinianych naczyń, żarna kamienne do rozcierania pożywienia roślinnego, kości hodowanych lub upolowanych zwierząt. Czasem także zarysy podstaw prymitywnych konstrukcji mieszkalnych w postaci kręgów kamiennych będących podstawami szałasów lub namiotów krytych skórami" - opowiada profesor.

Profesor Kobusiewicz, oprócz badań nad osadnictwem w oazie bierze udział w inwentaryzacji sztuki naskalnej. Jedno z wadi, nazwane przez archeologów Colored Wadi (Malowane Wadi) jest badane właśnie przez profesora. "Wadi to ma kilkanaście kilometrów długości. Na jego piaskowcowych zboczach występują ryty naskalne, najczęściej w grupach, czasem pojedynczo. W ostatnim sezonie kontynuowano dokumentację rysunkową i fotograficzną oraz kopiowanie na foliach rytów uprzednio znalezionych" - opisuje prowadzone prace archeolog.

"Kontynuując badania odkryto nowe, nieznane dotąd skupiska rytów, w tym jeden tzw. panel, czyli dużą płaszczyznę pokrytą licznymi przedstawieniami postaci ludzkich i zwierząt" - dodaje.

Pasterze bydła z Dachli swoją sztukę tworzyli w epoce kamienia. "Sądząc z rodzaju przedstawień sztukę tę datować należy na okres młodszej epoki kamienia (neolitu) na okres mniej więcej od 8000 do 5000 lat temu" - twierdzi prof. Kobusiewicz. Jak mówi naukowiec jednak "bliższe datowanie sztuki naskalnej jest zawsze bardzo trudne. Być może nastąpi też przełom w możliwościach jej datowania dzięki zaplanowanej współpracy ze specjalistami z jednego z uniwersytetów australijskich, zajmujących się tą problematyką a posługujących się fizyko-chemicznymi metodami badań".

Badania sztuki naskalnej w oazie Dachla prowadzone są przy współpracy trzech instytucji: Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Archeologicznego w Poznaniu oraz Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. W nadchodzącym sezonie zimą 2008 roku nastąpi kontynuacja dokumentowania skupień rytów odkrytych dotychczas i dalszy ciąg poszukiwań wzdłuż ścian wadi.

Więcej wiadomości o oazie Dachli można zdobyć w piśmie Academia, Nr. 1(9):2007, E. Kuciewicz, E. Jaroni, M. Kobusiewicz, "Kod petroglifów". Academię można otrzymać w biurach Komitetu Badań Naukowych w Warszawie, ul. Wspólna 3.

PAP - Nauka w Polsce, Adam Lisiecki

tot
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO