Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Starożytne obserwatorium słoneczne odkryte w Peru
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Starożytne obserwatorium słoneczne odkryte w Peru Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Najstarsze na kontynentach amerykańskich słoneczne obserwatorium zostało odkryte przez archeologów w Peru - donosi serwis internetowy YahooNews.
Naukowcy z Uniwersytetu Yale oraz Uniwersytetu Leicester zidentyfikowali budowlę pochodząca sprzed 2300 lat, znajdująca się w starożytnym kompleksie Chankillo w pobliżu Cuzco w Peru, jako najstarsze w obu Amerykach obserwatorium do śledzenia całorocznego ruchu słońca.

Analiza próbek drewna pobranych na stanowisku określiła pochodzenie budowli na IV w. p.n.e.

Wyniki badań prowadzonych pod kierunkiem Ivana Ghezzi z Wydziału Antropologii Uniwersytetu Yale zostały opublikowane w ostatnim numerze magazynu "Science".

Obserwatorium składa się z trzynastu wież, położonych na 300-metrowym odcinku na grzbiecie wzniesienia, w kierunku północ-południe, tworzących zębaty horyzont służący do obserwacji ruchu słońca, oraz dwóch budynków będących punktami obserwacyjnymi.

Jak wyjaśnili naukowcy, rozmieszczenie wież koresponduje z zakresem zmian pozycji słońca podczas jego wschodów i zachodów w trakcie całego roku kalendarzowego.

Jak stwierdził w swojej pracy Ivan Ghezzi wiele autochtonicznych stanowisk w Amerykach zawiera od jednego do kilku obiektów służących prawdopodobnie obserwacji słońca, lecz tylko w Chankillo zidentyfikowano kompletny zestaw znaczników horyzontu i unikalne punkty obserwacyjne, położone symetrycznie po wschodniej i zachodniej stronie linii wyznaczonej przez wieże obserwatorium.

W jednym z budynków obserwatorium naukowcy odkryli wyroby ceramiczne, muszle i kamienne artefakty, używane prawdopodobnie do rytuałów związanych z obserwacją słońca.

Identyfikacja znaleziska w Chankillo jako obserwatorium oznacza, że kult słońca był obecny wśród prekolumbijskich kultur znacznie wcześniej, niż dotychczas uważano. Inkowie, prowadzący obserwację słońca, rozszerzyli swoje imperium od północnego Ekwadoru do środkowego Chile - obejmując obecne Peru - dopiero w latach 1100 - 1500 n.e.

Obserwatorium w Chankillo powstało więc 1400 lat przed rozpoczęciem ekspansji Inków, jest także o ok. 500 lat starsze, niż podobne konstrukcje budowane przez Majów w Ameryce Środkowej. JACK

PAP - Nauka w Polsce

tot
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO