Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Starożytna drewniana kotwica sprzed 2700 lat odkryta w Turcji
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Starożytna drewniana kotwica sprzed 2700 lat odkryta w Turcji Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Najstarsza na świecie drewniana kotwica została odkryta podczas wykopalisk w porcie Urla w zachodniej Turcji- donosi serwis internetowy EurekAlert.
Odkrycia dokonał zespół archeologów z Instytutu Badań Morskich Uniwersytetu w Hajfie na starożytnym stanowisku Liman Tepe, będącym w I tysiącleciu p.n.e. grecką kolonią o nazwie Klazomenai.

Kotwica - odnaleziona przez naukowców w pobliżu zatopionej konstrukcji, na głębokości około 1,5 metra - pochodzi z VII w. p.n.e. Znalezisko jest najstarszą odnalezioną drewnianą kotwicą na świecie.

Naukowcy z izraelskiego Uniwersytetu w Hajfie współpracują z kolegami z Uniwersytetu w Ankarze od 2000 roku, kiedy tureccy archeolodzy pod kierunkiem profesora Hayata Erkanala zaprosili ich do wspólnych prac wykopaliskowych w porcie Urla położonym w pobliżu Izmiru, podczas których odkryte zostały pozostałości starożytnego portu.

Naukowcy ustalili, że port wykorzystywany przez starożytnych Greków z kolonii Klazomenai został zatopiony w wyniku naturalnej katastrofy - prawdopodobnie trzęsienia ziemi - w VI w. p.n.e.

Jak wyjaśnił profesor Michal Artzy, kierujący zespołem z Izraela, kataklizmem dotknięty został nie tylko obszar portu; miasto wybudowane wzdłuż wybrzeża również zostało wówczas zniszczone. (PAP)

jack/ krx/
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO