Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Starożytna chińska broń i monety
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Starożytna chińska broń i monety Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
X Festiwal Nauki w Warszawie
Liczące ponad trzy tysiące lat naczynia obrzędowe oraz instrumenty muzyczne, broń, monety i elementy pojazdów konnych można było oglądać w niedzielę na wystawie starożytnych brązów chińskich w Muzeum Narodowym w Warszawie. Muzeum włączyło się w ten sposób w trwający w stolicy X Festiwal Nauki. Brązy zostały wypożyczone z Chińskiego Muzeum Narodowego w Pekinie. Ekspozycja jest jednocześnie elementem obchodów trwających obecnie w Polsce Dni Kultury Chińskiej (14-20 września).
Wystawę można oglądać do 12 października. W niedzielę jednak wyjątkowo, w związku z X Festiwalem Nauki, zwiedzający mają na nią wstęp bezpłatny.

Na wystawie można zobaczyć 60 obiektów z brązu, pochodzących z epok Shang (XVI-XI w. p.n.e.) i Zhou (XI w.-221 r. p.n.e.).

Jak wyjaśnił komisarz wystawy, Marcin Jacoby, narzędzia rytualne pełniły niezwykle ważną rolę w bogatej obrzędowości starożytnych Chin, szczególnie w ceremoniach związanych z kultem przodków. Ich użycie najczęściej zarezerwowane było dla możnowładców.

Do takich naczyń należą m.in. najstarszy obiekt prezentowany na wystawie - puchar "jue" z XVI stulecia p.n.e., a także pochodzące ze starożytnego państwa Qi naczynie "dui" z Okresu Walczących Królestw (475-221 p.n.e.) i dzban "fou" datowany na Okres Wiosen i Jesieni (770-476 p.n.e.), pochodzący z Mongolii Wewnętrznej.

W sekcji instrumentów muzycznych obejrzeć można m.in. dzwonek "nao" z prowincji Henan (epoka Shang) i bęben "gu" z prowincji Yunnan (Okres Walczących Królestw).

Na wystawie prezentowane są też: chiński miecz z Okresu Walczących Królestw, włócznia, szabla, halabardy, grot strzały, topór, szpadel, motyka, monety w kształcie rolniczych narzędzi, lustro i elementy zaprzęgu konnego. Jest również oryginalna głowa ludzka z brązu, pochodząca z prowincji Sichuan.
 
Oprócz wystawy zabytków z brązu, muzeum przygotowało w związku z X Festiwalem Nauki serię wykładów na temat Chin. Dotyczą one konfucjanizmu, wierzeń i społeczeństwa dawnych Chin oraz szamańskich korzeni kultury chińskiej.

Warszawskie spotkania z nauką obejmą ponad 500 imprez. Do 24 września ponad 100 naukowców zaprezentuje warszawiakom swoje dokonania i zainteresowania badawcze. Wykłady, pokazy, warsztaty i prezentacje odbędą się nie tylko w laboratoriach i aulach wyższych uczelni lub instytutów naukowych, ale również w muzeach, parkach, obserwatoriach i pod gołym niebem.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

krx
{mos_sb_discuss:7}

 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO