艢redniowieczny skarb z prywatnej posesji przekazany do muzeum |
|
|
PAP - Nauka w Polsce
|
Gliniane naczynie, zawieraj膮ce ponad 400 艣redniowiecznych monet i ozd贸b ze srebra, wykopano podczas przydomowych prac w Ma艂ogoszczy (艢wi臋tokrzyskie). Znalazca przekaza艂 skarb s艂u偶bie ochrony zabytk贸w.
Czeka go za to nagroda - informuje Dariusz Kalina z Regionalnego O艣rodka Bada艅 i Dokumentacji Zabytk贸w w Kielcach.Wed艂ug niego, w odkrytym przez rami臋 koparki naczyniu by艂y denary, srebrne p艂acid艂a zwane te偶 sieka艅cami oraz ozdoby. Najstarsza moneta pochodzi - jak wst臋pnie oceniono - z czas贸w Ottona III, a najm艂odsza z okresu panowania W艂adys艂awa 艁okietka. Ponad 350 pieni膮偶k贸w to denary „krzy偶owe”. „Takie znalezisko zdarza si臋 raz na 50-100 lat. Znalazca mo偶e si臋 spodziewa膰 nagrody ministra kultury i ochrony dziedzictwa narodowego” - zapowiada Kalina. Najcenniejsza jest bi偶uteria – 艣wietnie zachowana lunula, czyli srebrny wisiorek sprzed X wieku, przypominaj膮cy kszta艂tem ksi臋偶yc, a tak偶e sze艣膰 fragment贸w zgniecionych i po艂amanych zausznic. 20 denar贸w to monety r贸偶nej 艣rednicy i stanu zachowania, osiem innych jest lekko za艣niedzia艂ych. 356 monet z wyci艣ni臋tym krzy偶em ma 艣rednic臋 1,5 cm – opisuje znalezisko regionalista z Kielc.
Denary krzy偶owe s艂u偶y艂y Europie zachodniej w X i XI wieku do handlu ze S艂owianami – znak krzy偶a zast臋powa艂 niepi艣miennym p艂atnikom napis na monecie. Z kolei p艂acid艂a to poci臋te kawa艂ki srebra, kt贸re pe艂ni艂y funkcj臋 drobnych pieni臋dzy, przydatnych do wydawania "reszty" od wi臋kszej sumy – wyja艣nia Kalina.
Dodaje, 偶e w otoczeniu miejsca, z kt贸rego wydobyto skarb zostan膮 podj臋te badania uzupe艂niaj膮ce. Poszczeg贸lne elementy znaleziska maj膮 by膰 inwentaryzowane i badane przez znawc贸w. MCH PAP - Nauka w Polsce reo
{mos_sb_discuss:7} |