Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Średniowieczne freski w Chełmnie
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Średniowieczne freski w Chełmnie Drukuj E-mail
Tomasz Karpiński   
  Podczas prac renowacyjnych w Kościele Pofranciszkańskim p.w. św. Jakuba i św. Mikołaja w Chełmnie (woj. kujawsko - pomorskie) pod warstwą tynku odkryto jak do tej pory osiem fresków pochodzących prawdopodobnie z XV i XVI wieku. 
Zdaniem Łukasza Ciemińskiego, doktoranta historii sztuki z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu malowidła są ściśle związane z ikonografią franciszkańską.
- Identyczne, jeśli idzie o tematykę, freski znajdują się w pofranciszkańskim Kościele Mariackim w Toruniu - wskazuje historyk sztuki. - Zdjęcie "Fresk 2" to Chrystus Mąż Boleści. W zależności od dalszych odkrywek będzie można powiedzieć, czy przy słupie biczowania, czy w typie Chrystusa św. Grzegorza - ze skrzyżowanymi na wysokości bioder rękoma i najczęściej w grobie. Moim zdaniem to wariant przy kolumnie biczowania. Zdjęcie "Fresk 1" to Maria Bolesna z mieczem wbitym w serce. Jest to dosłowna ilustracja proroctwa starca Symeona przy ofiarowaniu Dzieciątka w świątyni - "A Twoją duszę miecz boleści przeniknie z Jego powodu." Natomiast "Fresk 3" to dość typowa scena Ukrzyżowania. Tego typu cykle fresków wpisywały się w owy model pobożności lansowanej przez franciszkanów. Po pierwsze była to duchowość pasyjna, po drugie przedstawienia służyć miały mieszczanom, bo do nich głównie skierowana była misja zakonu franciszkańskiego i dominikańsiego, swoistemu współcierpieniu z postaciami Chrystusa i Marii, stąd też ich "wycięcie" z całych cyklów narracyjnych.
Proboszcz parafii chce odtworzyć malowidła i udostępnić je turystom. Zbiera na ten cel pieniądze.

Fresk
Fresk 1
Fresk
Fresk 2
Fresk
Fresk 3

 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO