Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Specjaliści zbadają odchylenie toruńskiej Krzywej Wieży
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Specjaliści zbadają odchylenie toruńskiej Krzywej Wieży Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Specjaliści zmierzą, jakie jest odchylenie od pionu Krzywej Wieży w Toruniu - informuje miejski konserwator zabytków Lech Narębski. Pomiary słynnej średniowiecznej baszty ostatni raz przeprowadzano w latach 70. ub. wieku. Do pionu brakowało jej wówczas 1,4 m.
"Budowla raczej jest stabilna, jednak z dbałości o zabytek trzeba to ustalić precyzyjnymi pomiarami geodezyjnymi. Ich wynik podany będzie z dokładnością do setnych milimetra" - powiedział Narębski. Pomiary zostaną przeprowadzone jesienią. Miejski konserwator zapowiedział, że od tej pory będą one cyklicznie powtarzane.

W Europie krzywe wieże są w Pizie we Włoszech, w Ząbkowicach Śląskich i w Toruniu. Ta ostatnia powstała w XIV w. jako 15-metrowa baszta wśród murów obronnych. Już w trakcie budowy odchyliła się od pionu o 15 stopni. Powodem było piaszczyste podłoże; baszta pochylała się tak długo, aż znalazła oparcie na twardszym gruncie.

Do XVIII w. pełniła funkcje obronne. Następnie mieścił się w niej karcer dla kobiet. W XIX w. wieżę przebudowano na kuźnię i mieszkanie dla rusznikarza, a w drugiej połowie tego stulecia całkowicie przeznaczono ją na potrzeby mieszkalne. Zastąpiono wówczas gotycki czterospadowy dach nowym - pulpitowym. W latach 60. XX w. Krzywa Wieża była siedzibą stowarzyszeń kulturalnych. Obecnie mieści się w niej kawiarenka i sklepik z pamiątkami.MIL

PAP - Nauka w Polsce

krx http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}

 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO