Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Słowiański gród stanął w Lądzie nad Wartą
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Słowiański gród stanął w Lądzie nad Wartą Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
W Lądzie nad Wartą (Wielkopolskie) zakończono prowadzoną od wiosny budowę grodu słowiańskiego, który - według historyków - powstał w tym miejscu na przełomie IX i X wieku lub na początku X wieku.
"Rekonstrukcja grodu kosztowała ok. 200 tys. zł. Gmina Lądek, na terenie której położony jest Ląd nad Wartą, otrzymała na ten cel dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej, przeznaczonych na realizację programu +Odnowa wsi oraz ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego+" – mówi koordynatorka projektu budowy grodu, prezes Fundacji "Unia Nadwarciańska" Henryka Mizerska.

Uroczystemu otwarciu grodu, w dniu 14 października, towarzyszyły pokazy walk średniowiecznych zaprezentowanych przez drużyny wojów z Poznania, Wolina, Gniezna, Sierakowa i miejscowej Drużyny Słowiańskiej "Warcianie".

W sąsiedztwie zabytkowego pocysterskiego klasztoru w Lądzie, na terenie parku podworskiego, stanęło kilka drewnianych chat zrębowych pokrytych strzechą i budynek reprezentacyjny, wzorowany na słowiańskich świątyniach. Całość jest otoczona palisadą. Do grodu prowadzi efektowna brama.

W końcu czerwca tego roku częściowo wybudowane grodzisko było scenerią dla zorganizowanego w Lądzie po raz drugi Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej, pokazującego życie codzienne średniowiecznych mnichów, rolników i wojowników i popularyzującego wiedzę o tamtych czasach.

"Obiekt ten będzie funkcjonował jako ośrodek edukacji historycznej i kulturowej. Będą tutaj prowadzone lekcje historii, opracowywane w ramach szerszego programu przeznaczonego dla dzieci i młodzieży szkół wszystkich szczebli oraz dla turystów. Imprezy będą w nim organizowane także w wakacje" – zapowiada Mizerska.

Gród w Lądzie został założony na piaszczystej kępie, tzw. Rydlowej Górze w pradolinie Warty. Badania wykopaliskowe przeprowadzone w tej okolicy w latach 1960-1986 przez pracowników Muzeum Archeologicznego w Poznaniu wykazały, że powstał on jeszcze w czasach przedpiastowskich. W I połowie X wieku włączono go do formującego się państwa pierwszych Piastów. Wkrótce stał się prężnym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym, militarnym i religijnym.

Podczas badań odsłonięto m.in. w kilku miejscach konstrukcje fortyfikacji obronnych, pozostałości dwóch cmentarzysk i dwóch kościołów. Archeologom udało się znaleźć wiele interesujących przedmiotów, w tym: ceramikę, elementy uzbrojenia, ozdób, stroju, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku.

Więcej informacji na stronie http://www.ziemiawartaodkrycia.pl/

PAP - Nauka w Polsce, Jolanta Stawrowska

kol
{mos_sb_discuss:7}

 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO