Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Słowiański gród powstanie w Lądzie nad Wartą
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Słowiański gród powstanie w Lądzie nad Wartą Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Wiosną w Lądzie nad Wartą (Wielkopolskie), w powiecie słupeckim, rozpocznie się budowa grodu słowiańskiego, który według historyków powstał w tym miejscu prawdopodobnie na przełomie IX i X wieku lub na początku wieku X - informuje Henryka Mizerska ze starostwa powiatowego w Słupcy.

Rekonstrukcja grodu będzie kosztowała ok. 200 tys. zł. Gmina Lądek, na terenie której położony jest Ląd nad Wartą, otrzymała na ten cel dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej, przeznaczonych na realizację programu „Odnowa wsi oraz ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego”.

„Niekwestionowane związki Lądu z państwem piastowskim, Słowianami i zakonem cystersów, który do tej miejscowości sprowadził w pierwszej połowie XII wieku książę Mieszko III Stary, stanowią  doskonałą okazję do przybliżenia współczesnym pokoleniom dorobku kultury słowiańskiej, w tym również polskiej” – mówi prowadząca projekt budowy grodu, Henryka Mizerska.

Pierwszy etap rekonstrukcji, w którym wybudowane zostaną m.in. cztery drewniane chaty zrębowe i  budynek reprezentacyjny, wzorowany na słowiańskich świątyniach, ma być zakończony w czerwcu. W tej scenerii pod koniec czerwca odbędzie się w Lądzie  II Ogólnopolski Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej.

Powrót do źródeł, ochrona dziedzictwa kulturowego, a także promocja Lądu, stały się też głównym zadaniem powołanego w ubiegłym roku Towarzystwa Przyjaciół Lądu i Ziemi Nadwarciańskiej. Od kilku miesięcy działa również lądzka Drużyna Słowiańska „Warcianie”, która propaguje wiedzę o kulturze wczesnego średniowiecza. Utworzyli ją młodzi ludzie z powiatu słupeckiego, studenci i pracownicy poznańskiego muzeum archeologicznego.

Gród w Lądzie został założony na piaszczystej kępie, tzw. Rydlowej Górze w pradolinie Warty. Badania wykopaliskowe przeprowadzone w tej okolicy w latach 1960–1986 przez pracowników Muzeum Archeologicznego w Poznaniu wykazały, że powstał on jeszcze w czasach przedpiastowskich, prawdopodobnie na przełomie IX i X wieku lub na początku X wieku. W I połowie X wieku został włączony do formującego się państwa pierwszych Piastów, stając się prężnym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym, militarnym i religijnym.

Podczas badań wykopaliskowych odsłonięto m.in. w kilku miejscach konstrukcje fortyfikacji obronnych, pozostałości obiektów mieszkalnych i gospodarczych. Znaleziono ślady dwóch osad, dwóch cmentarzysk i dwóch kościołów. Archeologom udało się pozyskać wiele interesujących przedmiotów, w tym: ceramikę, elementy uzbrojenia, ozdób, stroju, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku.

PAP - Nauka w Polsce, Jolanta Stawrowska

we http://www.naukapolska.pap.pl/
{mos_sb_discuss:7}

 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO