Ponad 500 obiekt贸w archeologicznych - naczynia, bi偶uteri臋, ceramik臋, rze藕by, monety - b臋dzie mo偶na ogl膮da膰 od 18 marca na wystawie „Skarby znad Morza Czarnego” w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Eksponaty pochodz膮 z licz膮cego ponad 180 lat Muzeum Archeologicznego w Odessie i po raz pierwszy od rozpadu Zwi膮zku Radzieckiego opu艣ci艂y Ukrain臋.
Najstarsze prezentowane zabytki pochodz膮 z V tysi膮clecia przed nasz膮 er膮, najm艂odsze - z XIII wieku. Wi臋kszo艣膰 z nich powsta艂a lub zosta艂a znaleziona w staro偶ytnych osadach i na cmentarzyskach p贸艂nocnozachodnich wybrze偶y Morza Czarnego, ale liczn膮 grup臋 stanowi膮 tak偶e obiekty pochodz膮ce z Grecji czy Cypru, kt贸re trafi艂y do Odessy za po艣rednictwem kolekcjoner贸w.
Wystaw臋 otwieraj膮 zabytki tzw. kultur przedgreckich - naczynia, terakotowe figurki, amulety i paciorki. Tu偶 za nimi s膮 kamienne pos膮gi z wczesnego 艣redniowiecza - tzw. baby po艂owieckie charakterystyczne dla step贸w nad Morzem Czarnym.
W Krakowie prezentowane s膮 tak偶e zabytki sztuki cypryjskiej - rze藕by pochodz膮ce z okresu od VII do I wieku p.n.e. To cz臋艣膰 jednego z najbardziej warto艣ciowych zespo艂贸w w kolekcji odeskiego muzeum.
Sztuk臋 greck膮 reprezentuj膮 kamienne rze藕by, ceramika, terakota, lampki, wyroby z br膮zu i szk艂a, w tym ceramiczne wazy czarnofigurowe i czerwonofigurowe. W艣r贸d zabytk贸w zwi膮zanych z koczownikami ogl膮da膰 mo偶na m.in. przedmioty z br膮zu, paciorki, groty strza艂, zako艅czenia scytyjskich sztandar贸w.
"Sercem” ekspozycji jest tzw. skarbiec umieszczony na specjalnym podium, a w nim przedmioty ze z艂ota, srebra i elektronu (stopu srebra i z艂ota). Kurator wystawy Jaros艂aw Bodzek uwa偶a, 偶e w艂a艣nie ten skarbiec b臋dzie wzbudza艂 najwi臋ksze zainteresowanie publiczno艣ci. „Jest tam pi臋kna waza ze z艂ota pochodz膮ca z XV wieku przed nasza er膮, czyli z epoki br膮zu, kt贸ra by膰 mo偶e jest wyrobem zwi膮zanym z kultur膮 myke艅sk膮, ale zosta艂a znaleziona w okolicach Odessy” – m贸wi Bodzek.
Atrakcj膮 b臋dzie tak偶e kolekcja rzadkich i cennych monet elektronowych, bitych w ma艂oazjatyckiej mennicy Kyzikos. „My艣l臋, 偶e ka偶dy znajdzie tu co艣 ciekawego” – zach臋ca kurator wystawy.
Eksponaty zosta艂y wypo偶yczone Muzeum Narodowemu w Krakowie w zamian za ich konserwacj臋. Wystawa b臋dzie czynna w gmachu g艂贸wnym do 4 czerwca.
PAP - Nauka w Polsce, Ma艂gorzata Wosion-Czoba we http://www.naukapolska.pap.pl/ {mos_sb_discuss:7} |