Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Skarby z II wojny światowej pod poznańską Cytadelą
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Skarby z II wojny światowej pod poznańską Cytadelą Drukuj E-mail

"Gazeta Poznańska": Fosa przy poznańskiej Cytadeli może kryć prawdziwe kolekcjonerskie skarby.

Według jednej wersji pod ziemią leży niemiecka armata przeciwlotnicza Pak 88, legendarna "acht koma acht", która rozbijała pancerze wszystkich typów czołgów w czasie drugiej wojny światowej; według innej - działo samobieżne StuG.

Po zakończeniu walk o Poznań wiele broni i sprzętu niemieckiego zepchnięto do fosy cytadeli i zasypano. Później część odkopano - m.in. w latach osiemdziesiątych wydobyto z fosy dwa samochody. Część terenu jednak wciąż ukrywa tajemnice...

- Słyszałem, że w fosie, na nieodkopanym jeszcze odcinku leży armata 88 mm, ale nie mam żadnych dowodów na tę tezę - mówi chor. Krzysztof Gryglewicz, dowódca patrolu rozminowywania miasta.

Nie można jednak na razie jej wydobyć, bo wiązałoby się to z koniecznością wywiezienia gdzieś sporej ilości ziemi, a ponadto trzeba by mieć zgodę zieleni miejskiej. Przede wszystkim jednak trzeba by było jednoznacznie potwierdzić tę informację, namierzyć dokładnie miejsce i znaleźć środki na całą operację.

Jan Wieczorek, dyrektor muzeum na Cytadeli wątpi w obecność armaty, ale słyszał o innym zabytku militarnym: - Osobiście nie słyszałem o tym, że tu jest taka armata - zapewnia.

Choć nie mogę tego wykluczyć. Ale w czasie ostatnich badań radiestezyjnych, związanych z poszukiwaniami rzekomo zakopanego popiersia Józefa Piłsudskiego, aparatura wskazała w jednym miejscu obecność dużej ilości metalu w fosie. Wstępne pomiary wskazały, że to może być niemieckie samobieżne działo szturmowe sturmgeschutz.
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO