Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Skarby starożytnej Łotwy - nowa wystawa w Warszawie
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Skarby starożytnej Łotwy - nowa wystawa w Warszawie Drukuj E-mail
PAP  Nauka w Polsce, Adam Lisiecki   
Wyroby z kości - harpuny, haczyki, których używali mezolityczni myśliwi, bursztynowe figurki zoomorficzne, wymyślne ozdoby z brązu, w które stroiły się kobiety z epok metali, wyposażenie grobów wczesnośredniowiecznych wojowników - to zaledwie kilka przykładów zabytków archeologicznych, które przybyły do Polski z Narodowego Muzeum Historii Łotwy.
Wystawę „Skarby starożytnej Łotwy” składającą się z prawie 1200 eksponatów, ciekawych rekonstrukcji oraz opisów i ilustracji można oglądać do 29 lipca w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.
Wystawa jest pierwszą w historii polskiego muzealnictwa prezentacją kultury materialnej plemion łotewskich, od czasów najdawniejszych - od połowy IX tysiąclecia przed Chrystusem po okres średniowiecza.

W gablotach muzealnych zebrano zabytki kultury kundajskiej, Narva, ceramiki grzebykowej a także kultury Sârnate, których gospodarka opierała się na myślistwie, rybołóstwie i zbieractwie. Specjalne miejsce poświęcono cmentarzysku w Sçďu Zvejnieki, które wraz z przyległymi dwiema osadami tworzy największy na terenie dzisiejszej Łotwy kompleks stanowisk z epoki kamienia i jeden z najciekawszych tego typu obiektów w północnej Europie. W miejscu tym chowano zmarłych przez blisko 3 tysiące lat – od późnego mezolitu po późny neolit. W gablocie zaprezentowano dwa groby sprzed 7-5 tys. lat, bogato wyposażone w krzemienne i kościane narzędzia i broń oraz ozdoby z kości i bursztynu. Na wystawie znalazły się także wytwory późnoneolitycznej kultury ceramiki sznurowej oraz ludności z epoki brązu.

Szczególnie bogato reprezentowane są na ekspozycji wyroby pochodzące z epoki żelaza i średniowiecza. Zróżnicowanie etniczne i kulturowe obszaru Łotwy w epoce żelaza ilustrują materiały archeologiczne pochodzące z cmentarzysk kultury kurhanów północno-wschodniołotewskich, wiązanych z plemionami fińskimi, wytwórców ceramiki sztrychowanej, identyfikowanych z plemionami wschodnich Bałtów, kultury kurhanów wielopochówkowych oraz kultury płaskich cmentarzysk południowo-zachodniołotewskich. W tym okresie rozpoczyna się proces wydzielania granic terytoriów zamieszkałych przez grupy etniczne wymieniane już w XIII-wiecznych źródłach pisanych – bałtyjskich Kurów, Zemgalów, Letgalów i Selów oraz fińskich Estończyków, Wendów i Liwów.
Wystawa "Skarby starożytnej Łotwy" prezentuje niespotykaną na pozostałych ziemiach bałtyjskich obfitość znalezisk pochodzących z grobów czy skarbów, odkrywanych przez archeologów na osadach i grodziskach z tych okresów. Unikatowym są z pewnością drobiazgowe rekonstrukcje strojów poszczególnych plemion łotewskich z okresu wczesnośredniowiecznego, wykonane na podstawie wydobytych z grobów, świetnie zachowanych tkanin.

Ekspozycji towarzyszy 500-stronicowy katalog, pierwszy w języku polskim wykład o starożytności i wczesnohistorycznych dziejach ziem łotewskich. Wszystkie zaprezentowane na wystawie eksponaty pochodzą z Narodowego Muzeum Historii Łotwy w Rydze.

Wystawa „Skarby starożytnej Łotwy” czynna w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, ul. Długa 52 do 29.07. 2007 r. Wtorek – czwartek 9–16, piątek 11–18, niedziela 10–16. Ceny biletów: normalny 8 zł, ulgowy 4 zł.

Zgłoszenia wycieczek i grup szkolnych: tel. (22) 831 15 37

PAP – Nauka w Polsce, Adam Lisiecki


bsz
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}

 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO