Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Skarb z początków państwa faraonów odkryli polscy archeolodzy w Delcie Nilu
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Skarb z początków państwa faraonów odkryli polscy archeolodzy w Delcie Nilu Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Dwie półmetrowej wysokości złote figurki stojących mężczyzn, które są prawdziwą sensacją archeologiczną, odkryła Polska Ekspedycja Archeologiczna do Wschodniej Delty Nilu - informuje archeolog Piotr Kołodziejczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Znalezisko pochodzi sprzed powstania zjednoczonego państwa egipskiego (ok. 3100 p.n.e.). Zdaniem archeologów, mogą to być pierwsze odkryte wizerunki faraona, władcy nieznanego dotąd z imienia.

Prace polskich archeologów na stanowisku Tell el-Farcha, położonym w północno-wschodniej Delcie Nilu, prowadzone są od 1998 roku.

Podczas rozpoczętego niedawno kolejnego sezonu wykopalisk polscy archeolodzy odkryli dwa depozyty. Jednym jest zespół ponad 60 przedmiotów z ok. 3000 p.n.e., z czasów panowania pierwszych władców Egiptu. Specjaliści uważają, że znalezisko to jest kolejnym dowodem na istnienie w tym miejscu centrum kultowego w początkach egipskiej państwowości.

Jak informują prof. Krzysztof Ciałowicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz dr Marek Chłodnicki z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, większość spośród odnalezionych przedmiotów wykonana jest z niezwykle cennej w starożytności kości słoniowej, a także z kamienia i metalu. Są to głównie figurki zwierząt i ludzi, a także plakietki, pieczęcie cylindryczne, modele narzędzi i miniaturki naczyń.

Prawdziwą sensacją jest jednak znaleziony ostatnio depozyt, składający się z dwóch mniej więcej półmetrowych złotych figurek stojących mężczyzn, wykonanych z najdrobniejszymi szczegółami ze złotej blachy oraz rytualnych noży krzemiennych sprzed powstania zjednoczonego państwa egipskiego (ok. 3100 p.n.e.).

Dotychczas w Tell el-Farcha odkryto najstarsze egipskie centrum browarnicze, rezydencję z okresu przedfaraońskiego oraz świątynię i cmentarzysko z okresu panowania I dynastii.

PAP - Nauka w Polsce, Krzysztof  Łapiński

we
{mos_sb_discuss:7}

 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO