Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Rzymska świątynia Jupitera odkryta w Rumunii
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Rzymska świątynia Jupitera odkryta w Rumunii Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Rumuńscy archeolodzy odkryli pozostałości świątyni Jupitera w środkowej Rumunii, w stolicy Dacji z czasów, gdy była ona rzymską prowincją - donosi serwis internetowy China View.
Odkrycia dokonano na stanowisku Sarmisegethusa, położonym na Wyżynie Transylwańskiej w środkowej części kraju.

Jak wyjaśnił Ioan Piso z Narodowego Muzeum Historycznego Transylwanii, naukowcy od wielu lat szukali miejsca położenia Kapitolu w Sarmisegethusa. Był on jedną z najważniejszych świątyń w Dacji w czasach panowania rzymskiego (106-271 r. n.e.).

Naukowcy odsłonili dopiero pierwszy fragment budowli, a kolejne jej części będą stopniowo odkrywane w trakcie dalszych prac wykopaliskowych.

Świątynia była poświęcona Jupiterowi, a także pozostałym bóstwom z rzymskiej triady kapitolińskiej, tzn. Junonie i Minerwie.

Rzymianie zwykle wznosili tego typu świątynie w każdym zdobytym mieście, opierając się na pierwowzorze znajdującym się w Rzymie.

Kapitol w Sarmisegethusa jest wyjątkowy ze względu na dedykację umieszczoną na gmachu, mówiącą o oficjalnym wprowadzeniu kultu Jupitera w rzymskiej prowincji Dacja.

Według naukowców, miało to miejsce w około 150 r.n.e., a dzień dedykacji - 23 maja według kalendarza juliańskiego - stał się jednym z największych świąt w Dacji.

Starożytna Sarmisegethusa była najważniejszym w Dacji ośrodkiem politycznym, religijnym i wojskowym. Osiągnęła szczyt rozwoju w czasach panowania Decebala, wojowniczego króla Daków (87-106 r. n.e.), który został pokonany dopiero przez cesarza Trajana.

Po zdobyciu i zniszczeniu miasta przez wojska rzymskie w 106 r. cała Dacja przekształcona została w rzymska prowincję.

Rzymianie założyli w odległości około 40 kilometrów od ruin Sarmisegethusy garnizon wojskowy o tej samej nazwie, który z czasem stał się stolicą całej prowincji. JOT

PAP - Nauka w Polsce

tot
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO