Badacze chcieliby doko艅czy膰 badania i utworzy膰 rezerwat archeologiczny z prawdziwego zdarzenia. - Teren mo偶na ogrodzi膰 i zabezpieczy膰, cz臋艣膰 przykry膰 dachem, zrobi膰 艣cie偶ki edukacyjne, ustawi膰 tablice informacyjne. Tak to si臋 robi na Zachodzie - m贸wi dr hab. Krzysztof Sobczyk. Ile potrzeba pieni臋dzy? - Milion, p贸艂 miliona z艂otych, to zale偶y od projektu - ocenia.
Cho膰 to unikatowe miejsce w skali Europy, zawsze brakowa艂o pieni臋dzy na wykopaliska. Co roku ods艂aniano zaledwie po kilka, kilkana艣cie metr贸w kwadratowych terenu. Badacze uznali, 偶e nie ma to sensu, i podj臋li decyzj臋 o zawieszeniu prac. Ani w tym, ani w zesz艂ym roku na mamucim stanowisku przy Spadzistej w Krakowie nic si臋 nie dzia艂o. Teraz znajduje si臋 pod czterometrow膮 warstw膮 ziemi. Zasypano je, aby cenne pami膮tki przesz艂o艣ci nie zosta艂y zdewastowane lub rozkradzione. - Powr贸cimy tu, gdy uzbieramy wi臋cej pieni臋dzy - m贸wi dr Piotr Wojtal.
Na razie naukowcy zajm膮 si臋 szczeg贸艂owym opracowaniem tego materia艂u, kt贸ry ju偶 wydobyli z ziemi. Ostatnio troch臋 pom贸g艂 im grant z Komitetu Bada艅 Naukowych. Jednak g艂贸wnie trzeba by艂o liczy膰 na w艂asne si艂y, czyli skromne 艣rodki wysup艂ane przez Instytut Archeologii UJ i Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierz膮t PAN, a tak偶e na darmow膮 pomoc student贸w archeologii, kt贸rzy pracowali tu w ramach letnich praktyk. W 膰wier膰 wieku uda艂o si臋 przekopa膰 ledwie ok. 150 m kw. wzg贸rza. - Do zbadania pozosta艂o zapewne drugie tyle. Mog膮 tam tkwi膰 prawdziwe skarby, np. ludzkie poch贸wki lub wspania艂e wyroby artystyczne - uwa偶a Sobczyk. 艁owcy mamut贸w nale偶eli do kultury graweckiej, kt贸rej symbolem s膮 pos膮偶ki kobiet zwane paleolitycznymi Wenus. Takie figurki znajdowano na Morawach i w Austrii, ze s艂ynn膮 Wenus z Willendorfu na czele. Odkryto je r贸wnie偶 na Ukrainie i w Rosji. Mo偶liwe, 偶e s膮 i w Krakowie. |