Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Przeoczyli szkielet pod płytą Rynku Głównego w Krakowie
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Przeoczyli szkielet pod płytą Rynku Głównego w Krakowie Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Pod płytą Rynku Głównego w Krakowie robotnicy odkryli w piątek szkielet sprzed kilku wieków - informuje "Gazeta Wyborcza". Jak to możliwe, skoro miejsce to przeczesywali przez półtora roku archeolodzy? - Za bardzo się spieszyli - mówi zdenerwowany wojewódzki konserwator zabytków.
"Gdy robotnicy zauważyli, że spod ich łopat wyłaniają się kości, natychmiast zawiadomili archeologów pracujących w krzyżu Sukiennic, żeby zabezpieczyć wykopalisko" - relacjonuje konserwator Jan Janczykowski.

Nie byłoby w tym znalezisku nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że trzy miesiące temu wrocławscy archeolodzy z firmy Niegoda oficjalnie zakończyli półtoraroczne badania podziemi, inkasując ok. 10 mln zł za te prace. Zakończenie badań oznaczało, że cała ziemia, która znajduje się pod płytą Rynku, a którą trzeba teraz wywieźć, powinna być przez archeologów przesiana ziarnko po ziarnku.

"GW" zapytała dr. Cezarego Buśkę, który przez półtora roku kierował pracami archeologicznymi pod Rynkiem, jak to możliwe, że przez sita jego ekipy przecisnął się niezauważony szkielet. - Ten szkielet nie oznacza, że coś przeoczyliśmy. Został odnaleziony w 20-centymetrowej warstwie ziemi przyklejonej do betonowej ściany podziemi. To nie był już obszar naszych badań.

Odkrycie szkieletu tym bardziej deprecjonuje wartość prac archeologicznych przeprowadzonych pod płytą Rynku, że praktycznie przez cały miniony rok krakowskie środowiska historyków sztuki, konserwatorów i archeologów protestowały przeciw zbyt wielkiemu tempu ich prowadzenia. Ich zdaniem niemożliwe było przeprowadzenie rzetelnych badań na tak wielkim obszarze w tak krótkim czasie.YY

PAP - Nauka w Polsce

bsz
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO