Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Prehistoryczne narzędzia i broń odkryto w peruwiańskich Andach
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Prehistoryczne narzędzia i broń odkryto w peruwiańskich Andach Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Zespół peruwiańskich i amerykańskich archeologów odkrył w górskim mieście w Andach prehistoryczne narzędzia i broń z kamienia, pochodzące sprzed 10 tys. lat - donosi serwis internetowy Middle East Times.
Jak ogłosił Narodowy Instytut Kultury Peru, odkrycia kamiennych siekier, grotów strzał i innych przedmiotów z kamienia dokonano na głównym placu miasteczka San Pedro de Chavin de Huantar, położonego w odległości ok. 400 km na północ od Limy, stolicy kraju.

Zdaniem naukowców, znalezisko stanowi wyjątkowy dowód na zasiedlenie tych terenów już w plejstocenie, epoce lodowcowej trwającej od ok. 1,6 mln lat do 10 tys. lat temu.

Odkrycia dokonał zespół naukowców, kierowany przez peruwiańskiego archeologa Chrystiana Mesia - szefa Projektu Badawczego Chavin de Huantar - oraz Johna Rick z amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda.

Jak wyjaśnili badacze pracujący na stanowisku - będącym jednym z niewielu odsłoniętych miejsc pochodzących z epoki kamiennej, kiedykolwiek odkrytych w Andach - odkrycie ma szczególne znaczenie dla przedstawicieli miejscowej społeczności.

Rejon Chavin de Huantar znany jest z archeologicznych pozostałości jednej z najstarszych ogólnoperuwiańskich kultur, cywilizacji Chavin, po której zachował się m.in. kompleks budowli z kamienia o charakterze sakralnym, w skład którego wchodzi Castillo, główna budowla kompleksu.

Kompleks sakralny został zbudowany w ok. 1000 r. p.n.e. i był w użytkowaniu do 200 r. p.n.e., do końca istnienia kultury Chavin.JACK

PAP - Nauka w Polsce
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}

 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO