Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Pozostałości fortyfikacji sprzed ponad 3000 lat odkryte w Egipcie
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Pozostałości fortyfikacji sprzed ponad 3000 lat odkryte w Egipcie Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Fragmenty największych fortyfikacji starożytnego Egiptu zostały odkryte przez archeologów na skraju pustyni na Półwyspie Synaj - donosi serwis internetowy "iAfrica".
Jak poinformował Zahi Hawass, szef egipskiej Rady Najwyższej ds. Starożytności, odkryte trzy forty stanowiły w czasach Nowego Państwa (1570-1085 r. p.n.e.) fragment linii fortyfikacji, biegnącej od Suezu do miasta Rafah na granicy z Palestyną. Umocnienia tej linii, złożonej z jedenastu fortów, znane są ze starożytnych tekstów pod nazwą "wojskowy szlak Horusa".

Odkrycie przez egipskich archeologów największej fortecy, fortu Tharo, a także dwóch mniejszych fortów przez zespoły naukowców z Francji i USA, stanowi potwierdzenie informacji zawartych w źródłach historycznych.

Fort Tharo, będący kwaterą dowództwa wojsk wschodniej obrony Egiptu, zbudowany był na planie prostokąta o bokach 500 metrów i 250 metrów, a otaczał go ceglany mur grubości 13 metrów, łączący 24 wieże obronne.

Forteca była otoczona fosą wypełnioną wodą, doprowadzoną z obecnie zamulonej odnogi Nilu, przez którą jedyną przeprawę stanowił ruchomy drewniany most.

Cały kompleks fortu Tharo miał stanowić obronę Pi-Ramzes, północnej stolicy Egiptu za czasów panowania faraona Ramzesa II (1304-1237 r. p.n.e.), który przeniósł tam stolicę z Teb ze względu na niebezpieczeństwo hetyckie.

Ramzes II w czasie swojego długiego panowania 16 lat spędził na wojnach z Hetytami na wschodzie, organizując liczne wyprawy przez pustynię do innych krajów Lewantu.

Dwa mniejsze odkryte forty mogły stanowić zewnętrzną linię obrony kompleksu Tharo. Zespół amerykańskich archeologów odnalazł w Tel al-Burj, 7 kilometrów na wschód od Tharo, pozostałości fortu o powierzchni 100 metrów kwadratowych, także otoczonego fosą. W odległości kolejnych 15 kilometrów na wschód, francuska ekspedycja archeologiczna odnalazła w Tel Heir fragmenty małego fortu, zbudowanego jeszcze za czasów panowania Setiego I, ojca Ramzesa II. JOT

PAP - Nauka w Polsce

bsz
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO