Archeolodzy polscy z misji Centrum Archeologii 艢r贸dziemnomorskiej UW odkryli w Sudanie w rejonie 艣rodkowego Nilu kurhany z wyposa偶eniem - bi偶uteri膮 i ceramik膮, datowane na po艂ow臋 V wieku n.e. – informuje kieruj膮cy ekip膮 prof. W艂odzimierz Godlewski.
Badacze przypuszczaj膮, 偶e jeden z grobowc贸w nale偶a艂 do kobiety, pe艂ni膮cej wa偶n膮 funkcj臋 we wczesnym kr贸lestwie Makurii.
Prace wykopaliskowe prowadzone by艂y w ramach wielkiej akcji IV Katarakta, obejmuj膮cej badanie teren贸w, kt贸re w ci膮gu najbli偶szych lat zostan膮 zalane w nast臋pstwie budowy zapory wodnej na 艣rodkowym Nilu. W tym roku, w sezonie zimowym, badania pod kierunkiem prof. Godlewskiego obejmowa艂y dwa stanowiska w Sudanie - Tanqasi i Merowe el Shariq. W Tanqasi polscy archeolodzy prowadzili badania na jednej z najwi臋kszych suda艅skich nekropolii z grobami tumulusowymi z IV-V wieku. Tumulus, zwany te偶 kurhanem, to spotykany w dawnych kulturach ziemny lub kamienny gr贸b w kszta艂cie kopca. Nekropolia liczy ponad 300 grob贸w, cz臋艣膰 z nich o wysoko艣ci si臋gaj膮cej nawet 10 metr贸w.
"Jeden z odkrytych przez nas tumulus贸w, datowany na po艂ow臋 V wieku, sk艂ada si臋 a偶 z czterech kom贸r, w kt贸rych znale藕li艣my bi偶uteri臋, ceramik臋 i ofiary, porcje mi臋sa, z艂o偶one zmar艂ej osobie" - wyja艣nia prof. Godlewski. "Na podstawie analizy znalezionych we wn臋trzu szcz膮tk贸w kostnych stwierdzili艣my, 偶e w grobie spoczywa艂a kobieta. Mo偶na przypuszcza膰, 偶e by艂a to osoba wysoko postawiona w hierarchii spo艂ecznej, cho膰 nie wiemy, kto dok艂adnie zosta艂 tam pochowany" – dodaje Godlewski. W Merowe el Shariq archeolodzy odkryli du偶y zesp贸艂 zabytkowy, kt贸ry sk艂ada si臋 z fortyfikacji z V wieku, osady i nekropolii chrze艣cija艅skiej. "Okaza艂o si臋, 偶e konstruktorzy twierdzy pos艂u偶yli si臋 do jej budowy kamiennymi blokami pochodz膮cymi ze 艣wi膮tyni czas贸w faraon贸w z dynastii kuszyckiej, tj. oko艂o VIII-VII wieku p.n.e.” - m贸wi prof. Godlewski.
Jak t艂umaczy, badania nekropolii w Tanqasi - tak jak innego du偶ego cmentarzyska w rejonie IV katarakty w Sudanie, w Zuma – pozwalaj膮 badaczom lepiej pozna膰 dzieje i kultur臋 wczesnego kr贸lestwa Makurii. PAP - Nauka w Polsce, Szymon 艁ucyk reo
{mos_sb_discuss:7} |