Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Polscy archeolodzy od 70 lat dbają o egipskie zabytki
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota






Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Polscy archeolodzy od 70 lat dbają o egipskie zabytki Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch, Urszula Rybicka   
Polscy archeolodzy są cenieni w Egipcie nie tylko za wspaniałe odkrycia, ale przede wszystkim za to, że w odróżnieniu od innych misji archeologicznych, dbają o same zabytki, poddając je gruntownej konserwacji - mówi egiptolog prof. Karol Myśliwiec, dyrektor Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN.
W tym roku minęło 70 lat od momentu, kiedy polscy archeolodzy i konserwatorzy rozpoczęli prace w Egipcie.
Z tej okazji Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW we współpracy z Ambasadą Polski w Kairze, Muzeum Egipskim w Kairze oraz Najwyższą Radą Starożytności Egiptu zorganizowały obchody jubileuszowe.

Ich celem była prezentacja polskiego dorobku w dziedzinie archeologii starożytnego Egiptu oraz upamiętnienie postaci profesora Kazimierza Michałowskiego, najwybitniejszego polskiego egiptologa, twórcy "polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej" i wychowawcy wielu pokoleń archeologów.

Jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów było odsłonięcie popiersia prof. Michałowskiego przed Muzeum Egipskim w Kairze.

 Popiersie profesora Kazimierza Michałowskiego odsłonięte w dniu obchodów 70-lecia polskiej archeologii w Egipcie. Autor: Jarosław Dąbrowski

K. Michałowski zasłynął m.in. odkryciem świątyni Totmesa III w Deir el-Bahari, monumentalnych kompleksów miejskich w Aleksandrii i Athribis (Tell Atrib), wielkiej katedry wczesnochrześcijańskiej w Faras z zespołem unikatowych fresków, oraz stworzeniem nowej dziedziny nauki - nubiologii. Profesor prowadził też prace rekonstrukcyjne w świątyni królowej Hatszepsut w Tebach zachodnich.

W Muzeum Kairskim otwarto także wystawę "70 years of Polish Archaeology in Egypt". Na wystawie, która będzie prezentowana do 21 grudnia, można podziwiać 150 eksponatów z dziewięciu polskich stanowisk archeologicznych położonych w różnych częściach Egiptu.


 
"Wystawa jest imponująca, a obiekty, w większości prezentowane po raz pierwszy, zaskoczyły nawet samych Egipcjan" - opowiada prof. Myśliwiec, niegdyś student Kazimierza Michałowskiego.

Wśród prezentowanych zabytków są m.in. te pochodzące z wykopalisk w Edfu, którymi kierował prof. Michałowski. Właśnie te polsko- francuskie wykopaliska z lat 1937-1939 były początkiem polskiej archeologii w Egipcie.

Pytany o dalsze losy zabytków, Karol Myśliwiec mówi, że już teraz o niektóre z nich zabiegają różne egipskie muzea - tak jak o słynny harpun odkryty przed kilku laty w Sakkarze.

"Wykonany z jednego kawałka drewna cedrowego harpun nie miał funkcji broni, ale był przedmiotem rytualnym" - opowiada naukowiec. Harpun o długości 2,60 m. dekorowany jest reliefem, który przedstawia atakującego węża. Nie ma on żadnego odpowiednika wśród zabytków znalezionych wcześniej w Egipcie.

"Wyobrażaliśmy sobie, że po tej wystawie harpun wróci do Sakkary i znajdzie się w Muzeum Imhotepa - przepięknym nowym muzeum, położonym w pobliżu terenu wykopaliskowego i najstarszej piramidy świata, która była dziełem Imhotepa. Zgromadzono w nim szereg innych przedmiotów związanych z Imhotepem, m.in. zrekonstruowany duży fragment ściany dekorowanej płytkami fajansowymi z podziemnych korytarzy należących do grobowca Dżesera - opowiada. - Tymczasem, kiedy pani dyrektor Muzeum Kairskiego zobaczyła ten obiekt, powiedziała, że absolutnie nie ma mowy o powrocie do Sakkary; unikatowy harpun musi zostać w Kairze."

Zdaniem egiptologa, największą sensacją na wystawie są złote i kościane figurki, które zostały odkryte dwa lata temu przez polską misję w Tell El-Farcha w delcie Nilu. "Są to zabytki, jakich nigdy dotychczas nie odkryto w grobach z najwcześniejszej fazy państwowości egipskiej, kiedy formowało się państwo faraonów, czyli z końca 4 tys. p.n.e" - mówi prof. Myśliwiec.


W opinii naukowca wystawa uzmysłowiła tysiącom ludzi zwiedzającym Muzeum, jaki jest ogrom pracy włożonej przez polskich archeologów i konserwatorów w odsłanianie niezbadanych dotychczas kart historii Egiptu i jego wspaniałych zabytków.


Obchody uświetniła także sesja naukowa, podczas której zaprezentowano największe osiągnięcia polskich archeologów i konserwatorów w Egipcie, m.in. najważniejsze zabytki odkryte podczas wykopalisk w Tell El-Farcha, Aleksandrii, Deir El-Bahari, Naqlun oraz w Sakkarze.

"Uroczystości jubileuszu 70-lecia polskich archeologów w Egipcie to wydarzenie bardzo potrzebne, opiniotwórcze i przygotowujące grunt pod dalszą naszą działalność w Egipcie" - uważa naukowiec.

PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch, Urszula Rybicka
http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}
 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO