Jestes tutaj:   Strona główna arrow Wiadomości archeologiczne arrow Polscy archeolodzy mają się czym pochwalić
Kacik Szajmona
Nowości wydawnicze
Dotacja Pradzieje.pl

Jeśli podobają Ci się PRADZIEJE.PL i doceniasz to co robimy, wesprzyj nas. Utrzymanie serwera kosztuje dziś naprawdę wiele. Liczy się dla nas każda złotówka.

Dofinansowanie
Jednorazowo Miesicznie

Waluta

Kwota

Waluta

Kwota


Przypomnij mi hasło
Nie masz konta? Załóż sobie
Polscy archeolodzy mają się czym pochwalić Drukuj E-mail
PAP - Nauka w Polsce   
Zdjęcia z polskich wykopalisk w rejonie śródziemnomorskim, fragmenty wydobytej tam ceramiki i odlewy odkrytych przez Polaków rzeźb oraz publikacje z badań pokazano na Uniwersytecie Warszawskim. Ekspozycję przygotowało Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej.
Wystawę "Profesor Kazimierz Michałowski i polska szkoła archeologii śródziemnomorskiej" zorganizowano w 25. rocznicę śmierci naukowca i w 70 lat od rozpoczęcia przez niego pierwszych wykopalisk w Tell Efdu w Górnym Egipcie.
PONAD 40 MISJI BADAWCZYCH

Michałowski był archeologiem, egiptologiem, historykiem sztuki; erudytą i światowej sławy badaczem. Stworzoną przez niego polską szkołę archeologii śródziemnomorskiej przyjmuje się dziś za wzorcową. Łączy ona wykopaliska i badania z pracami konserwatorskimi.

Jak podkreśla dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej, prof. Piotr Bieliński, organizatorzy wystawy chcieli "pokazać, że Michałowski to nie tylko kawałek historii, ale i teraźniejszość, a nawet przyszłość". Założone przez Michałowskiego Centrum prowadzi obecnie ponad 40 misji archeologicznych. Badania realizowane są w Egipcie, Sudanie, Syrii, na Cyprze, w Libanie i Iraku.

DZIEJE BLISKIEGO WSCHODU

Jak podkreśla kurator wystawy, dr Franciszek Pawlicki, działalność Centrum obejmuje cały obszar Bliskiego Wschodu. Jednocześnie wykopaliska te ogarniają bardzo duży fragment historii kultury.

"Mamy przykłady stanowisk z okresu neolitu preceramicznego - z okresu 9. czy 8. tysiąclecia p.n.e. Nieco młodsze pochodzą z Sudanu z Kadero albo Egiptu, z samych początków kształtowania się państwa egipskiego, czyli z czwartego tysiąclecia p.n.e. Inne dotyczą okresu islamskiego, czyli wczesnego średniowiecza" - tłumaczy Pawlicki.

"Na większości stanowisk, na których pracujemy, szczególnie w Egipcie, warstwy kulturowe sięgają z reguły wczesnego średniowiecza. Tam, gdzie kiedyś było antyczne miasto lub osada, później często powstawały arabskie cmentarzyska. One także są przedmiotem prac naszych arabistów. Znajdujemy tam stele grobowe, zespoły ceramik i monet itd." - wylicza kurator wystawy.

ZABYTKOWE CMENTARZYSKO

Pawlicki przypomina ostatnie ważne znalezisko polskich archeologów w miejscowości Tell el-Farkha we Wschodniej Delcie Nilu. W 2006 r. pracujący tam pod auspicjami Centrum Archeologii UW naukowcy, reprezentujący Muzeum Archeologiczne w Poznaniu i Uniwersytet Jagielloński, odkryli cmentarzysko i miejską osadę z początków 4. tysiąclecia p.n.e.

"Odnalezione tam złote figurki i figurki z kła hipopotama rewolucjonizują nasze pojęcie o początkach rozwoju sztuki w Egipcie faraońskim" - podkreśla kurator.

Mówiąc o innych "znanych i spektakularnych" dokonaniach polskich archeologów w rejonie śródziemnomorskim Pawlicki wymienia odkrycie świątyni Totmesa III w Deir El-Bahari i fresków w Faras.

Wystawa w warszawskim Pałacu Kazimierzowskim będzie czynna do 14 grudnia.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Zdolińska

kol http://www.naukapolska.pap.pl
{mos_sb_discuss:7}

 
Aktualny PageRank strony pradzieje.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO